آرمسترانگ ؛ دوچرخه سواری استثنایی (۱)

خدمتی لنس آرمسترانگ كه او به دوچرخه سواری كرد، بی سابقه و غیرقابل توصیف است.

داستان انسانی او نیز همین طور. اینكه او مهمترین تور دوچرخه سواری جهان را هفت بار متوالی برد و ركورد جدیدی را به جا گذاشت، به همان اندازه مهم است كه غلبه او بر بیماری مهلك سرطان در سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷. حتی به زنده ماندن او نیز نمی شد اطمینان داشت.

چه برسد به اینكه بماند و كاری را انجام بدهد كه از ۱۹۹۹ به بعد در توردوفرانس صورت داده است. شاید پیروزی های او به تمام افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج نیز امید بخشیده باشد. امید زنده ماندن، تلاش كردن و تسلیم نشدن در نهایت و بدل شدن به چیزی فراتر از ورزش.

آرمسترانگ هرگز دو تور كلاسیك دیگر دوچرخه سواری (جیرو دیتالیا و دور اسپانیا) را نبرد و خیلی ها معتقدند اوج گیری وحشتناك او در تور طی هفت سال اخیر و قدرت نمایی مستمر وی طی تمام این ایام قاطع تر از آنی است كه بدون رویكرد به مواد نیروزا به دست آمده باشد.

حتما بخوانید:   آخرین مرحله کوهستانی توردوفرانس با پیروزی وارن برگیل

با این حال كسی كه در ۳۴ سالگی «دور فرانسه» را قبضه می كند ، در عمل باید یكی از بزرگترین دوچرخه سواران تاریخ شناخته شود. او حتی فراتر از این باید یكی از عمده ترین ورزشكاران تمام دوران ها در مجموع تمام رشته های ورزشی برآورد و معرفی شود.

آرمسترانگ ،شگفتی ساز توردوفرانس

توردوفرانس ، همواره سرشار از اتفاقات غریب بوده است و آرمسترانگ و قهرمانی هایش در میان این غریب ها، غریب ترین بوده است. برای بردن هفت باره توردوفرانس باید ۱۵۰ روز روی دوچرخه بنشینید، هر روزه به طور متوسط ۱۹۰ كیلومتر ركاب بزنید، از گرما و سرما و ارتفاعات نفس گیر و دشت های مرموز عبور كنید و گاهی با سرعت ۵۰ كیلومتر در ساعت ركاب بزنید و البته با بهترین دوچرخه سواران دنیا به رقابت برخیزید.

۲۰۰ ركاب زن برای به زیر كشیدن شما مهیا می شوند و پشتوانه كار آنها همانند شما ماه ها و ماه ها تمرین است. هیچ حریفی هم آسان و كوچك نیست. آرمسترانگ هفت سال با چنین مشكلاتی دست و پنجه نرم كرد و هرگز از پای درنیامد و به رغم بالا رفتن سنش دو پیروزی آخر او باارزش ترین و قاطع ترین پیروزی های او بودند.

حتما بخوانید:   یک تریال جذاب با MERIDA BIG.TRIAL 800

یوهان بروینیل مدیر دیسكاوری، تیمی كه آرمسترانگ برای فصل جاری به آن پیوسته بود، می گوید: «آرمسترانگ معنا و مفهوم جدیدی به دوچرخه سواری بخشید. او نوع تدارك دیدن و آماده سازی برای دور فرانسه را عوض كرد. حالا همه سعی دارند، مثل او به مسابقات بزرگ نگاه كنند. شاید به او خرده بگیرند كه چرا فقط دور فرانسه را هدف می گرفت، ولی او این كار را در حد كمال انجام می داد. نگاه او به این ورزش بسیار حرفه ای و هوشمندانه بود.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *