آرمسترانگ ؛ دوچرخه سواری استثنایی (۱)

لنس آرمسترانگ به جایی رسید که هیچ کس دیگر به آن نرسیده بود و شاید بعد از این هم نرسد.خدمتی که او به دوچرخه سواری کرد، بی سابقه و غیرقابل توصیف است.

داستان انسانی او نیز همین طور. اینکه او مهمترین تور دوچرخه سواری جهان را هفت بار متوالی برد و رکورد جدیدی را به جا گذاشت، به همان اندازه مهم است که غلبه او بر بیماری مهلک سرطان در سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷. حتی به زنده ماندن او نیز نمی شد اطمینان داشت.

چه برسد به اینکه بماند و کاری را انجام بدهد که از ۱۹۹۹ به بعد در توردوفرانس صورت داده است. شاید پیروزی های او به تمام افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج نیز امید بخشیده باشد. امید زنده ماندن، تلاش کردن و تسلیم نشدن در نهایت و بدل شدن به چیزی فراتر از ورزش.آرمسترانگ هرگز دو تور کلاسیک دیگر دوچرخه سواری (جیرو دیتالیا و دور اسپانیا) را نبرد و خیلی ها معتقدند اوج گیری وحشتناک او در تور طی هفت سال اخیر و قدرت نمایی مستمر وی طی تمام این ایام قاطع تر از آنی است که بدون رویکرد به مواد نیروزا به دست آمده باشد.

حتما بخوانید:  میانگین سرعت در دوچرخه سواری

با این حال کسی که در ۳۴ سالگی «دور فرانسه» را قبضه می کند ، در عمل باید یکی از بزرگترین دوچرخه سواران تاریخ شناخته شود. او حتی فراتر از این باید یکی از عمده ترین ورزشکاران تمام دوران ها در مجموع تمام رشته های ورزشی برآورد و معرفی شود.«تور»ی که عمر ۱۰۲ ساله دارد. همواره سرشار از اتفاقات غریب بوده است و آرمسترانگ و قهرمانی هایش در میان این غریب ها، غریب ترین بوده است. برای بردن هفت باره توردوفرانس باید ۱۵۰ روز روی دوچرخه بنشینید، هر روزه به طور متوسط ۱۹۰ کیلومتر رکاب بزنید، از گرما و سرما و ارتفاعات نفس گیر و دشت های مرموز عبور کنید و گاهی با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت رکاب بزنید و البته با بهترین دوچرخه سواران دنیا به رقابت برخیزید.

۲۰۰ رکاب زن برای به زیر کشیدن شما مهیا می شوند و پشتوانه کار آنها همانند شما ماه ها و ماه ها تمرین است. هیچ حریفی هم آسان و کوچک نیست. آرمسترانگ هفت سال با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کرد و هرگز از پای درنیامد و به رغم بالا رفتن سنش دو پیروزی آخر او باارزش ترین و قاطع ترین پیروزی های او بودند.

حتما بخوانید:  نکات مهم در دوچرخه سواری (اینفوگرافیک)

یوهان بروینیل مدیر دیسکاوری، تیمی که آرمسترانگ برای فصل جاری به آن پیوسته بود، می گوید: «آرمسترانگ معنا و مفهوم جدیدی به دوچرخه سواری بخشید. او نوع تدارک دیدن و آماده سازی برای دور فرانسه را عوض کرد. حالا همه سعی دارند، مثل او به مسابقات بزرگ نگاه کنند. شاید به او خرده بگیرند که چرا فقط دور فرانسه را هدف می گرفت، ولی او این کار را در حد کمال انجام می داد. نگاه او به این ورزش بسیار حرفه ای و هوشمندانه بود.»