آسمان آبی،زمین پاک – فواید دوچرخه سواری برای آلودگی هوا

امروزه تمام سازمان های مدیریت شهری، شهرداریها و انجمن های حفاظت از محیط زیست تمرکز زیادی بر مشکلات محیط زیست دارند. که آلودگی هوا از شایع ترین مسائل مورد بررسی است. ماشین ها منبع اصلی آودگی هوا هستند که به گسترش مشکلات مربوط به محیط زیست کمک فراوان می کند.

فواید دوچرخه سواری بر محیط زیست

آلودگی هوا از جمله مشکلاتی است که کلان شهر ها امروزه با آن سرو کار دارند.فقط  لحظه ای را در نظر بیاورید که شهر ما با سیل عظیمی از خودروهای شخصی روبروست که توسط  صاحبان آنها تنها برای رفت و آمد به محل کار خود رانده می شوند.

در شهرهای بزرگ اکثر مردم برای رفت و آمدهای خود هرچند کوتاه، از ماشین استفاده می کنند؛ که این امر تاثیر به سزایی بر آلودگی هوا و محیط زیست ما دارد.در صورتی که با استفاده از دوچرخه و اشاعه ی فرهنگ دوچرخه سواری علاوه بر کاهش آلودگی های زیست محیطی سهم عمده ای در سلامت اجتماعی  و فردی افراد یک جامعه  داشت.

حتما بخوانید:   تاثیر آلودگی هوا بر دوچرخه سواری

استفاده از دوچرخه برای رفت و آمد های شهری و رسیدن به محل کار در بین جوانان و نیز طرفداران محیط زیست، تبدیل به یک تفکر مدرن و رایج و متفاوت شده است. اما این تفکر نیاز به گسترش بیشتری در میان سایر اقشار جامعه نیز دارد. که یک دلیل آن هم می تواند فواید دوچرخه سواری بر سلامت افراد باشد؛ ونیز رفت و آمد با دوچرخه به محل کار خود به شکل بسیار جدی در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

دوچرخه سواری در شهر

استفاده از دوچرخه برای رفت و آمد به محیط کار، ماموریت های شهری و خرید های روزانه نه تنها باعث کاهش آلودگی هوا می شود بلکه مومجب کاهش مصرف سوخت های گرانبهایی چون گاز و نفت شده و موجب صرفه جویی در هزینه رفت و آمد حاصل از استفاده اتومبیل های شخصی می شود.

این کار می تواند یک رفت و آمد به دور از استرس را در مقایسه با زمانی که مجبور به اتلاف وقت خود در ترافیک های سنگین شهری هستیم؛ برایمان به دنبال داشته باشد.

حتما بخوانید:   دوچرخه سواری بهترین ورزش برای جسم و ذهن

همچنین با استفاده از دوچرخه در رفت و آمد های شهری می توانیم بدون پرداخت هزینه یا صرف وقت در باشگاه های ورزشی، روزانه یک ورزش سالم و مفرح را تجربه کنیم.

اگر امکان این که هر روز بخواهیم از دوچرخه استفاده کنیم را ندارید؛ می توانید یک یا دو روز در هفته را برای شروع در نظر بگیرید ،تا با کسب تجربه ای متفاوت ، دوچرخه سواری برایتان به صورت یک عادت روزانه بشود.

حتی می توانید برای رفتن به ایستگاه مترو یا اتوبوس از دوچرخه استفاده کنید؛ چون استفاده از وسایل نقلیه عمومی نه تنها موجب کاهش ترافیک شده بلکه سهم بزرگی در کاهش آلودگی هوا دارد.

می توانید از همین حالا شروع کنید. خرید یک دوچرخه از کراس چرخ، کمترین لذتی که می تواند داشته باشد، سلامت جسمی و روحی خودتان است. و گسترش این فرهنگ می تواند سلامت محیط زیست و نیز شهرمان را برای نسل های بعدی تضمین کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *