آلیاژهای دوچرخه

جالب است بدانید  تمامی کمپانی های سازنده دوچرخه فقط تنه دوچرخه را تولید می کنند و لوازم شرکتهای لوازم ساز را روی دوچرخه سوار می کنند. پس موقع خرید اولین چیزی که به آن  توجه می شود و  روی وزن ، استحکام و قیمت دوچرخه تاثیر مستقیم دارد، جنس تنه دوچرخه است . این جنس می تواند یکی از این آلیاژهای زیر باشد :

تیتانیوم:

عمر طولانی دارد ، سبک ، خشک و انعطاف پذیری کم. فلز گران قیمتی است و خیلی کم الان استفاده میشه و یه همچین دوچرخه ای چندین میلیون قیمتشه.

 کربن:

بسیار سبکه ولی قیمت دوچرخه رو بالا میبره. عیب بزرگش اینه که در برابر ضربه حساس و شکننده است . در دوچرخه های کورسی بسیار استفاده میشه و جدیدا دوچرخه های کراس کانتری استفاده میشه . قیمت این نوع چرخهای کراس کانتری الان حدود دو میلیون میچرخه. مطمعنا از کربن برای دوچرخه های فری راید و دانهیل استفاده نمیشه.

آلومینیوم:

رایج ترین تنه هستش. هم سبکه هم فرایند تولیدش ساده تره واسه همین این نوع دوچرخه قیمت معقول تری داره . چیزی بین ۸۰۰ تا یک و نیم میلیون . الان این آلیاژها از آلومینیوم مورد استفاده است ۶۰۶۱ ، ۷۰۰۵ ، ۷۰۷۵ . واقع معلوم نیست مزیت هرکدوم چیه و هر کمپانی به دلخواه خودش ازش استفاده میکنه.

حتما بخوانید:  نحوه برگزاری مسابقات تور دوچرخه سواری

 کرومل:

به شرط اینکه در برابر عوامل زنگ زدگی قرار نگیره عمر نامحدودی داره اما فرایند تولیدش سخته و تقریبا منسوخ شده.

ترکیب آلومینیوم و کربن:

جدیدا تنه هایی اومده که ترکیبی از آلومینیوم و کربن هستش. به این صورت که قسمتهایی که کمتر در معرض ضربه قرار داره رو از کربن و باقی جاها رو از آلومینیوم میسازن تا هم از مزیت سبکی کربن استفاده کرده باشند هم از استحکام آلومینیوم . این تنه ها که برای کراس کانتری استفاده میشه حدودا یک و نیم میلیون به بالا قیمت داره.

 آهن:

همون دوچرخه های ارزون قیمت و سنگین و بی کیفیت صد هزارتومنی گمرک. یه همچین دوچرخه ای نخرید .

برای شروع و بهترین انتخاب یه دوچرخه آلومینیوم با لوازم خوب انتخاب کنید. انتخابی که میتونه انتخاب خیلی از حرفه ای های این رشته هم باشه و خیال نکنید یه دوچرخه تنه ترکیبی یا کربنی باید برای لذت بردن بخرید. یه نکته که همین اول بهتره بدونید تا گیج نشید اینکه تمامی بدنه های کمپانی های مختلف در تایوان تولید میشه چون پیشرفته ترین دستگاههای جوش بدنه دوچرخه و ساخت تنه اونجاست و از کیفیت اون مطمن باشید.

حتما بخوانید:  دوچرخه سواری زمستانی؛تجهیزات دوچرخه سواری زمستانی