اشتباهات رایج در دوچرخه سواری (۱)

سفر در جاده با دوچرخه، یک راه سریع و سرگرم کننده برای ورزش کردن است. اما فقط بخاطر اینکه شما می‌دانید چطور بدون چرخ‌های کمکی رکاب بزنید، به این معنا نیست که حداکثر بهره را از سواری‌ تان می‌برید! در این مقاله با بیشترین اشتباهات دوچرخه سواری که کارشناسان می‌گویند مردم هر روز آنها را تکرار می‌کنند، و با نحوه‌ی برطرف کردن سریع آنها آشنا می‌شوید.

فکر می‌کنید که دوچرخه‌سواری شبیه کلاس دوچرخه ثابت است

شما می‌توانید روی دوچرخه‌ی ثابت‌تان نیز مرتکب اشتباهات زیادی شوید، و در هر دو مورد نیز روی یک دوچرخه هستید. اما نشستن روی زین در یک اتاق بسته و تاریک، اصلا شبیه آماده شدن برای دوچرخه سواری در خیابان نیست. بعلاوه شما در کلاس دوچرخه ثابتتان قرار نیست در ترافیک رکاب بزنید، مجبور نیستید با عناصر محیطی ناخوشایند (مانند باد، سلام و احوالپرسی و …) روبرو شوید، و احتمال افتادن از روی دوچرخه ثابت هم بسیار کم است.

بنابراین قبل از آنکه در یک جاده‌ی باز شروع به دوچرخه سواری کنید، مطمئن شوید که با متغیرهای جدید آشنایی دارید. ژانت شرمن، مدیر ارتباطات جهانی Liv cycling می‌گوید: یاد گرفتن اینکه چطور در یک مسیر مستقیم دوچرخه سواری کنید، در حالیکه به پشت سرتان هم نگاه می‌کنید تا همیشه از آنچه در اطرافتان می‌گذرد آگاه باشید، یک مهارت مهم است.

حتما بخوانید:   اشتباهات رایج در دوچرخه سواری (۲)

قبل از اینکه در یک خیابان شلوغ دوچرخه سواری کنید، در یک منطقه‌ی خلوت که کم ترافیک یا بدون ترافیک است تمرین کنید، و همیشه کلاه دوچرخه سواری بگذارید.

شما لباس نامناسب می‌پوشید

شلوار استرچ نازک و تاپ بند دار شما، در اینجا به دردتان نخواهد خورد. مخصوصا اگر بخواهید در مسافت‌های طولانی از آنها استفاده کنید. دوچرخه سواری در مسافتی بیشتر از ۳۰ یا ۴۰ کیلومتر به این معنی است که شما احتمالا بیشتر از یک ساعت روی زین دوچرخه هستید، و باسنتان درد می‌گیرد.

با یک جفت شلوارک دوچرخه سواری کاملا اندازه که یک قسمت پد مانند برای باسن دارد، از درد باسن جلوگیری کنید. با این شلوارک‌ها لباس زیر نپوشید، چون آنها مخصوص دوچرخه سواری طراحی شده‌اند و اضافه کردن یک لایه‌ی اضافه‌ی پارچه فقط باعث مقدار زیادی اصطکاک و درد در قسمت زین می‌شود.
برای اینکه محتاط‌تر باشید، از یک لایه‌ی کرم chamois استفاده کنید. این کرم مشابه BodyGlide است که دونده‌ها از آنها استفاده می‌کنند، اما کرم chamois دارای وازلین نیست، زیرا می‌تواند فوم موجود در زین دوچرخه شما را تجزیه کرده و از طول عمر آن بکاهد.

حتما بخوانید:   فواید دوچرخه سواری برای کودکان

یک چیز راحت بپوشید. درحالیکه یک لباس جذب کننده‌ی عرق پوشیده‌اید و لباستان مناسب آب و هواست، به یاد داشته باشید که ممکن است با باد مواجه شوید که همه چیز را سردتر می‌کند! بنابراین شما باید خودتان را از قبل آماده کرده باشید.

دوچرخه‌تان را بطور حرفه‌ای تنظیم نمی‌کنید

 دوچرخه‌تان را بردارید و بلافاصله به یک فروشگاه حرفه‌ای دوچرخه بروید. تنظیم کردن دوچرخه به شکلی که مناسب شخص شما باشد، به شما کمک خواهد کرد که پوسچرتان روی دوچرخه را بهبود ببخشید و شما را مطمئن می‌کند که در زمان دوچرخه سواری، هیچ نقطه‌ای از بدنتان را بیش از اندازه نمی‌کشید.
آنها نه تنها قادر خواهند بود که ارتفاع صندلی‌تان را بدرستی تنظیم کنند (در پایین ترین بخش حرکت پدال دوچرخه، پای شما باید در زانو کمی خم باشد) بلکه همچنین می‌توانند به شما کمک کنند که بهترین زین را پیدا کنید و دسته‌های دوچرخه را تنظیم کنید، بطوریکه بیش از حد منقبض یا کشیده نشوید.

حتما بخوانید:   نکاتی برای دوچرخه سواری در زمستان

شما یک زین جدید تهیه نمی‌کنید

مطمئنا صندلی که همراه دوچرخه است می‌تواند عالی باشد، اما گاهی اوقات اینگونه نیست. اگر بعد از چند سواری، متوجه احساس ناراحتی مداوم شدید (که مربوط به نشستن روی صندلی دوچرخه که در ابتدا باعث کمی احساس ناراحتی می‌شود نیست) به یک فروشگاه دوچرخه بروید تا زین دوچرخه‌تان را ارزیابی کند.

کایل راس، مهندس بیومکانیک Bontrager می‌گوید: لگن شما می‌تواند به سمت عقب بچرخد که باعث خواهد شد ستون فقراتتان گرد شده و شانه‌هایتان بیش از حد کشیده شوند و شما حالت قوز پیدا کنید. طرحی برای زین دوچرخه‌تان انتخاب کنید که آن فشار را کاهش دهد (معمولا یک صندلی ارگونومیک یا پهن و نرم) بطوریکه شما بتوانید لگن را به جلو بچرخانید، ستون فقراتتان را مستقیم نگه دارید و فشار وارده بر دست‌ها، گردن و شانه‌هایتان را کاهش دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *