اصول دوچرخه ۲۹er کوهستان

اگر شما جزء آن دسته از دوچرخه سوارانی هستید که به شکل جدی دوچرخه سواری نمی کنید، باز هم احتمال دارد که درباره بزرگترین سایز چرخ دوچرخه کوهستان، یعنی ۲۹er شنیده باشید. در حالی که دوچرخه های سنتی کوهستان با اندازه ۲۶ اینچ رو به انقراض زودرس است، بدون شک بسیاری از خریداران و دوچرخه سواران کوهستان ، به دوچرخه های ۲۹er رای می دهند.

باید و نباید های دوچرخه سایز بزرگ ۲۹er

جاذبه ۲۹er چیست؟ دوچرخه های ۲۹er کوهستان نسبت به چرخ های دیگر،مزیت های بیشتری دارند:

  1. نیروی حرکتی بهتر : با چرخ های ۲۹er کوهستان ، حرکت بیشتر و سریعتر با کمترین تلاشی  دارید.
  2. لاستیک بزرگتر ، سطح تماس بیشتری با زمین دارد: یعنی کشش و کنترل بهتری را در زمان بالا رفتن و عبور از پیچ ها به همراه دارد.
  3. زاویه حمله بالاتر : یعنی گردش چرخ ها از روی موانع با کمترین ضربه است. که خستگی را کمتر می کند و مسیر را هموارتر می سازد.
حتما بخوانید:  دوچرخه MERIDA SPEEDER 20

دوچرخه سواران می گویند که دوچرخه های ۲۹er احساس ثبات و امنیت بیشتری را می دهد و کنترل را آسان تر می کند. به این معنی که شما کمترین ضربه و آسیب را با راحتی و اعتماد به نفس بیشتری تجربه خواهید کرد.

چه کسانی می توانند دوچرخه ۲۹er کوهستان برانند؟

بسیاری از مردم می توانند دوچرخه ۲۹er کوهستان را برانند، اما گزینه های کمتری برای دوچرخه سواران کوتاه قد وجود دارد. مسئله اصلی ایستادن بر روی دوچرخه است. دوچرخه های ۲۹er کوهستان، معمولا از نمونه های دیگر ۲۶ اینچی ،بلندتر است و ممکن است برای  دوچرخه سواران بیش از اندازه بلند باشد.

انگشتان پا با چرخ جلو تماس پیدا می کنند و ارتفاع فرمان دوچرخه نیز از دیگر نگرانی های بالقوه دوچرخه سواران کوتاه قد است. دوچرخه های ۲۹er کوهستان در فریم های متوسط، بزرگ و فوق العاده بزرگ در بازار موجود است. و برای زنان با فریم خاص و کوچک موجود است.

حتما بخوانید:  پنج فایده مهم دوچرخه سواری بر فیزیک بدن

اگر قد شما زیر ۱۵۰ سانتی متر است، دوچرخه های ۲۶ اینچی برایتان مناسب است.اما اگر قد شما زیر ۱۵۰ سانتیمتر است،احتمالا قادر خواهید بود دوچرخه ۲۹er مناسب خود را پیدا کنید.

خرید دوچرخه ۲۹er کوهستان

انتخاب دوچرخه  ۲۹er ، مانند انتخاب هر نوع دوچرخه دیگر است؛ شما می دانید که هدفتان از دوچرخه سواری چیست و چه استفاده ای از دوچرخه می کنید. مانند همه دوچرخه های دیگر ،دوچرخه ۲۹er کوهستان در برخی مدل ها سبک تر،سریع تر و چابک تر از سایر نمونه های دوچرخه کوهستان است.

برخی دوچرخه های ۲۹er کوهستان برای مسابقه طراحی شده اند و برخی هم برای تعطیلات آخر هفته و جنبه تفریحی دارند.برخی هم برای دوچرخه سوارانی طراحی شده اند که گهگاهی دوچرخه سواری می کنند و دنبال دوچرخه ای می گردند که بتوانند چند هدف را با آن دنبال کنند.

در حال حاضر رایج ترین نوع دوچرخه ۲۹er کوهستان، از نوع هاردتریل (سیستم کمک فنر جلو) است. اگر شما وسوسه شده اید که دوچرخه خود را ارتقا دهید، به خاطر بسپارید که به چرخ های بزرگتر نیاز دارید. متاسفانه چرخ های سایز ۲۶ و ۲۹ اینچ قابل تعویض  بر روی فریم دیگری نیست. چون فریم و کمک فنر برای این سایز خاص طراحی شده اند.

حتما بخوانید:  برای جلوگیری از مصدومیت قوزک پا در دوچرخه سواری چه کنیم؟

بهتر است که برای رسیدن به درک درستی از رابطه بین کیفیت دوچرخه و عملکرد و قیمت آن ، درباره برند و مدل دوچرخه با متخصصان تماس بگیرید.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.