اولین مسابقه تور دوفرانس در ۱۱۰ سال پیش

  • خبر
  • ۲۷ام مهر, ۱۳۹۴

تور دوفرانس خیلی زود به عنوان یک مسابقه ی استقامت سنجی نمونه در جهان پدیدار شد و مسابقه دهنده های آن در طول شب و در مراحل مختلف حتی تا ۲۴ ساعت متوالی پدال می زدند.زمانیکه تور دوفرانس به صدمین دوره ی خود رسید،جنگ جهانی باعث کنسل شدن ۱۱ مسابقه ی آن شد.اکنون برگردیم به عقب و تولد این مسابقه ی نمونه را نگاهی بیندازیم.

در یک جولای ۱۹۳۰ ، ۶۰ مرد با دوچرخه هایشان از کوهی در فرانسه بالا می رفتند . همه ی آن ها می خواستند رکورد استقامتی بزنند پس شروع به پدال زدن به سمت مقصدی نامعین کردند. چیزی مثل تور دوفرانس تا به حال اتفاق نیفتاده بود. آن ها ۱۵۰ مایل مسیر ساعت وار را توسعه دادند تا از پاریس و مارسی و … پدال بزنند تا برسند به پایتخت فرانسه.این مسابقه تنها ۶ مرحله داشت.بین هر مرحله ۱ تا ۳ روز برای ریکاوری در نظر گرفته بودند.

حتما بخوانید:  سیزدهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری

اولین مرحله ی مسابقه دشوارترین آن ها بود.مسیر پاریس_لیون که نزدیک به ۳۰۰ مایل بود را باید پدال می زدند.بسیاری از دوچرخه سواران نگران برنده شدن نبودند نگران زنده ماندن بودند.بر خلاف دوچرخه سواران امروزی،در سال ۱۹۰۳ دوچرخه سواران جاده های خاکی را بدون کلاه ایمنی طی می کردند.

آن ها مانند غریبه ها با هم رفتار می کردند نه مثل اعضای یک تیم و همچنین نمی توانستند هیچ گونه کمکی دریافت کنند و تعمیرات لازم را خودشان باید انجام می دادند به همین خاطر مجبور بودند لاستیک هایی را به پشت خود ببندند تا اگر پنچر شدند از آن ها استفاده کنند.در آن زمان دوچرخه سواران تور دوفرانس مجبور بودند تمام شب مسیر خود را با استفاده از ستاره ها جهت یابی کنند و نورشان نور ماه باشد.

۲۳ دوچرخه سوار در مرحله ی اول از مسابقه بیرون رفتند.اما یک مرد که تمام شب را سریع تر پدال زده بود از خط پایان در لیون عبور کرد آن هم تنها ۱۷ ساعت پس از شروع مسابقه در پاریس؛اسم این مرد ماریس گارین بود.

حتما بخوانید:  اِنا لله وَ اِنا اِلَیه راجِعون

آخرین مرحله و طولانی ترین آن در ۱۸ جولای ساعت ۹ شب در نانتس شروع شد، تا تماشاگران بتوانند رسیدن دوچرخه سواران به پاریس را در بعد از ظهر روز بعد ببینند.گارین اولین نفری بود که از خط پایان در پاریس عبور کرد و برنده ی اولین مسابقه ی تور دوفرانس شد. آن هم با اختلاف زمانی ۳ ساعت با نفر دوم که همین امر این پیروزی را به بزرگترین پیروزی در تاریخ دو فرانس تبدیل کرد.

ولی این مسابقه یک مشکل اساسی داشت و آن هم تقلب در آن بود.قانون شکنی در همان مرحله ی اول شروع شد. زمانیکه فیشر از یک ماشین برای بالا بردن سرعتش استفاده کرد.شایعات در مورد تقلب های انجام شده در این مسابقه زیاد است.حتی گارین هم به گرفتن غیر قانونی غذا در یکی از مراحل مسابقه متهم شد.آنقدر این مسابقه مشکل داشت که ۴ ماه بعد گارین و ۳ نفر اول را از مقامشان محروم ساختند.البته این اولین باری نبود که برنده ی تور از مقام خودش محروم می شود.

حتما بخوانید:  پیروزی ادوالد بواسون هاگن در مرحله نوزدهمین مرحله توردوفرانس

با ما در اینستاگرام همراه شوید.