اولین مسابقه تور دوفرانس در 110 سال پیش

تور دوفرانس خیلی زود به عنوان یک مسابقه ی استقامت سنجی نمونه در جهان پدیدار شد و مسابقه دهنده های آن در طول شب و در مراحل مختلف حتی تا 24 ساعت متوالی پدال می زدند.زمانیکه تور دوفرانس به صدمین دوره ی خود رسید،جنگ جهانی باعث کنسل شدن 11 مسابقه ی آن شد.اکنون برگردیم به عقب و تولد این مسابقه ی نمونه را نگاهی بیندازیم.

اولین مسابقه توردوفرانس

در یک جولای 1930 ، 60 مرد با دوچرخه هایشان از کوهی در فرانسه بالا می رفتند . همه ی آن ها می خواستند رکورد استقامتی بزنند پس شروع به پدال زدن به سمت مقصدی نامعین کردند. چیزی مثل تور دوفرانس تا به حال اتفاق نیفتاده بود. آن ها 150 مایل مسیر ساعت وار را توسعه دادند تا از پاریس و مارسی و … پدال بزنند تا برسند به پایتخت فرانسه.این مسابقه تنها 6 مرحله داشت.بین هر مرحله 1 تا 3 روز برای ریکاوری در نظر گرفته بودند.

حتما بخوانید:   دوچرخه برقی و حقایقی شنیدنی درباره آن

اولین مرحله ی مسابقه دشوارترین آن ها بود.مسیر پاریس_لیون که نزدیک به 300 مایل بود را باید پدال می زدند.بسیاری از دوچرخه سواران نگران برنده شدن نبودند نگران زنده ماندن بودند.بر خلاف دوچرخه سواران امروزی،در سال 1903 دوچرخه سواران جاده های خاکی را بدون کلاه ایمنی طی می کردند.

آن ها مانند غریبه ها با هم رفتار می کردند نه مثل اعضای یک تیم و همچنین نمی توانستند هیچ گونه کمکی دریافت کنند و تعمیرات لازم را خودشان باید انجام می دادند به همین خاطر مجبور بودند لاستیک هایی را به پشت خود ببندند تا اگر پنچر شدند از آن ها استفاده کنند.در آن زمان دوچرخه سواران تور دوفرانس مجبور بودند تمام شب مسیر خود را با استفاده از ستاره ها جهت یابی کنند و نورشان نور ماه باشد.

23 دوچرخه سوار در مرحله ی اول از مسابقه بیرون رفتند.اما یک مرد که تمام شب را سریع تر پدال زده بود از خط پایان در لیون عبور کرد آن هم تنها 17 ساعت پس از شروع مسابقه در پاریس؛اسم این مرد ماریس گارین بود.

حتما بخوانید:   اوران کلمبیایی فاتح دور نهم توردوفرانس

آخرین مرحله و طولانی ترین آن در 18 جولای ساعت 9 شب در نانتس شروع شد، تا تماشاگران بتوانند رسیدن دوچرخه سواران به پاریس را در بعد از ظهر روز بعد ببینند.گارین اولین نفری بود که از خط پایان در پاریس عبور کرد و برنده ی اولین مسابقه ی تور دوفرانس شد. آن هم با اختلاف زمانی 3 ساعت با نفر دوم که همین امر این پیروزی را به بزرگترین پیروزی در تاریخ دو فرانس تبدیل کرد.

ولی این مسابقه یک مشکل اساسی داشت و آن هم تقلب در آن بود.قانون شکنی در همان مرحله ی اول شروع شد. زمانیکه فیشر از یک ماشین برای بالا بردن سرعتش استفاده کرد.شایعات در مورد تقلب های انجام شده در این مسابقه زیاد است.حتی گارین هم به گرفتن غیر قانونی غذا در یکی از مراحل مسابقه متهم شد.آنقدر این مسابقه مشکل داشت که 4 ماه بعد گارین و 3 نفر اول را از مقامشان محروم ساختند.البته این اولین باری نبود که برنده ی تور از مقام خودش محروم می شود.

حتما بخوانید:   پیروزی آرنولد دمار در روز چهارم مسابقات تور دو فرانس ۲۰۱۷

با ما در اینستاگرام همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *