ترمزهای دیسکی

جلوگیری از این اشتباهات، به بهبود عملکرد ترمز های دیسکی دوچرخه خود کمک کنید و عمر آن ها را افزایش دهید.

اشتباه اول
لمس کردن صفحه دیسک ترمز ها. در این جا دو مشکل وجود دارد. اول، بعد از ترمز کردن صفحه دیسک ها می توانند تا حد باورنکردنی داغ شوند. بنابراین لمس کردن صفحه دیسک ترمز دوچرخه بعد از اتمام دوچرخه سواری کمی خطرناک است. دوم (مهم ترین)، روغن و چربی دستان شما می تواند بر سطح صفحه دیسک به جا ماند و باعث شود ترمز به خوبی گرفته نشود، همچنین می تواند باعث شود ترمز گرفتن با سر و صدا صورت گیرد!

اشتباه دوم
به طور اتفاقی، روغن یا گریس یا روغن ترمز را بر روی صفحه دیسک دوچرخه یا لقمه ترمز ها (صفحات ترمز) بریزیم. این اشتباه قدرت ترمز گیری دوچرخه شما را تا مدت زیادی از بین می برد و باعث آسیب ترمز می شود. اگر به طور اتفاقی روغن یا گریس یا … را بر روی صفحه دیسک ریختید، چرخ عقب را از دوچرخه جدا کنید و صفحه دیسک را با الکل و یک کهنه پارچه ای تمیز کنید. اگر موارد گفته شده بر روی لقمه ها یا همان صفحات ترمز ریخت،‌ بهتر است آن ها را عوض کنید. شاید با تمیز کردن سطح آن ها تا زمانی ترمز گرفتن به خوبی صورت گیرد، اما روغن به درون ماده سازنده لقمه نفوذ کرده است و پس از مدتی عمل ترمز گیری دوباره دچار مشکل خواهد شد.

حتما بخوانید:  دوچرخه MERIDA ONE-TWENTY 800

اشتباه سوم
همزمان با اینکه چرخ دوچرخه از زمین جداست، دستگیره های ترمز را فشار دهیم و ترمز بگیریم. اگر این کار را با ترمز های دیسکی-هیدرولیکی انجام دهید و یک جدا کننده لقمه بین لقمه های ترمز دوچرخه وجود نداشته باشد، به مروز زمان آنها انقدر به هم نزدیک می شوند که دیگر نمی توانند به سر جای اولشان بازگردند. خوشبختانه، تعمیر آن آسان است: جنباندن جداکننده لقمه ها می تواند باعث بازنشانی لقمه ها شود. اگر جداکننده سر جایش نرفت، از چیز باریک و صافی استفاده کنید (مانند یک پیچ گوشتی صاف) و پیستون ها را به بدنه ترمز برگردانید. اما بهتر است از اشتباه پیشگیری کنید و وقتی چرخ از زمین جداست ترمز نگیرید!

اشتباه چهارم
بررسی ضخامت لقمه های ترمز را فراموش کنیم. ترمز های دیسکی مراقبت کمی می خواهند، اما ترمز های لقمه ای نه. هر وقت که سطح لقمه ها به اندازه ۲٫۵ میلی متر ساییده شد، صفحات را عوض کنید. در مورد ترمز دیسکی، وقتی صفحه دیسک را عوض کنید که ضخامت آن به ۱٫۵ میلی متر رسید!

حتما بخوانید:  چگونه سایز فریم دوچرخه کوهستان را انتخاب کنیم؟

اشتباه پنجم
استفاده از ابزار یا مایعات نادرست. استفاده از روغن آشپزخانه یا سایر روغن ها برای تعمیر دوچرخه به معنای نابودی آن است. و استفاده از آنگشتان خود برای صاف کردن صفحه دیسک، یعنی …!. بنابراین اگر می خواهید خودتان ترمز های دوچرخه تان را تعمیر کنید، همیشه بیاد داشته باشید؛ چه روغن ترمزی استفاده کنم؟ و همیشه یک آچار ترک داشته باشم، نه اینکه با انگشتانم دوچرخه را تعمیر کنم!