تعویض لقمه ی V_BRAKE

ترمز های V-brake (لقمه ای) ارزان تر هستند و می توانند قدرت ترمز خوبی را برای دوچرخه سوار پدید آورند. در مقایسه با ترمز های دیسکی، ترمز های لقمه ای باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند، زیرا به مرور زمان سطح لقمه ها ساییده می شود و کیفیت و قدرت ترمز کاهش می یابد.

 طرز تعویض لقمه های V-brake دوچرخه

 ابتدا باید اجزای ترمز V-brake دوچرخه را پیاده کنید. برای این کار دسته های ترمز را به سمت یکدیگر هُل دهید و  قطعه نگهدارنده کابل را جدا کنید.

 با پیچ گوشتی پیچ نگهدارنده لقمه ترمز ها را بیرون بیاورید.

همیشه قبل از باز کردن، کارکرد واشر های ترمز دوچرخه را به خاطر بسپارید. آن ها دارای اشکال محدب و مقعری هستند که به لقمه ها اجازه می دهند تا بر محور های مختلفی حرکت کنند. بنابراین واشر ها را اشتباه نبندید.

بستن لقمه هاV-brake دوچرخه 

واشر ها را به همان روال قبل بر روی دسته های ترمز V-brake دوچرخه گذاشته و پیچ روی آن ها را به آرامی سفت کنید.

حتما بخوانید:   پوشش مناسب دوچرخه سواران

 اگر فکر می کنید که لقمه ها فاصله زیادی با طوقه تایر دوچرخه دارند، یا می خواهید ترمز گرفتن با دستگیره ها راحت تر باشد (تیزتر) با کشیدن کابل ترمز و نزدیک کردن دسته های ترمز به طوقه (توسط شل و سفت کردن پیچ تصویر) این کار را انجام دهید.

اگر آن ها خیلی به طوقه تایر دوچرخه نزدیک شده باشند،‌ دستگیره های ترمز دوچرخه به سختی گرفته می شوند. اگر از طریق پیچ موجود بر روی دو شاخه ترمز نتوانستید این کار را انجام دهید، پیچ دستگیره های ترمز را تغییر شل و سفت کنید.

 با دستان خود موقعیت قرار گیری لقمه ها را در حد مناسبی قرار دهید. با یکی از دستان خود دسته ترمز را به سمت طوقه تایر هُل دهید و سپس پیچ کابل را سفت کنید.

 همزمان با اینکه دست خود را محکم به طوقه تایر فشار می دهید و نمی گذارید لقمه ترمز تکان بخورد، لقمه را محکم سفت کنید. مواظب باشید که لقمه تکان نخورد. اگر V-brake به خوبی تنظیم شده باشد، ترمز کردن با بهترین کیفیت ممکن صورت خواهد گرفت.

حتما بخوانید:   چند نکته برای نگهداری از دوچرخه

 در بعضی از دوچرخه ها یک پیچ تنظیم کننده بر روی دسته های بعضی از ترمز های لقمه ای وجود دارد. با شل یا سفت کردن آن می توانید فاصله لقمه ترمز را تا حدی به طوقه تایر تغییر دهید. اگر این کار فایده نداشت به قدم 6 برگردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *