تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه

داستان تفاوت های زن و مرد پایانی ندارد ؛ و این تفاوت تاثیر شگرفی در تمامی امور مربوط به آنها دارد. از ازل با این تفاوت ها خلق شده اند و تا به ابد نیز ادامه خواهد داشت. خلقت متفاوت ، نیاز های متفاوتی را برای زن و مرد به وجود آورده است. فیزیک منحصر به فرد اندام  زن و مرد طراحان دوچرخه را هم متاثر از این تفاوت کرده است؛ تا جایی که در طراحی های خود از آن غافل نبوده اند. این تفاوت در هندسه و فریم دوچرخه نمود بیشتری دارد.

این تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه شاید در نگاه اول به چشم نیاید، اما بعد از نشستن بر روی زین ، بدن شما به خاطر دوچرخه ای که به درستی انتخاب کرده اید از شما قدردانی خواهد کرد.

به راستی علت تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه چیست؟

مهمترین اجزای سازنده دوچرخه که بنابر جنسیت دوچرخه سوار ، دارای طراحی متفاوتی می باشد ، عبارت است از:crosscycle-men-bike

  1. بدنه دوچرخه
  2. زاویه میله زین ومیله بالایی
  3. طول قامه دوچرخه
حتما بخوانید:   عکس العمل مناسب در تصادفات دوچرخه سواران

بدنه دوچرخه

زنان به طور معمول دارای دست ها و بالاتنه کوتاهی هستند. بنابراین به دوچرخه ای نیاز دارند که این تفاوت در طراحی آن لحاظ شده باشد. این دلیلی است که دوچرخه های زنانه با میله بالایی کوتاه تری در بدنه خود ساخته می شود.

این طراحی به دوچرخه زنانه این امکان را می دهد که فاصله کمتری بین زین و فرمان دوچرخه باشد؛ تا هنگامی که بر روی زین دوچرخه می نشینند دسترسی راحت تری به فرمان دوچرخه داشته باشند.

زاویه میله زین و میله بالایی

خانم ها نسبت به آقایان پاهای کشیده تری دارند. پس اگر میله بالایی در دوچرخه زنانه بدون اینکه سایر اجزای فریم متناسب با آن باشد ، کوتاهتر ساخته شود ؛ برخورد انگشتان پا با چرخ جلویی دوچرخه را افزایش می دهد. پس باید چرخ جلوی دوچرخه نسبت به دوچرخه مردانه ، جلوتر قرار بگیرد و محور دوچرخه نیز کمی افزایش داده شود. تا به ثبات آن کمک بیشتری کند.

حتما بخوانید:   مهارت های دوچرخه سواری (۱)

میله زین در دوچرخه های زنانه از زاویه تندتری نسبت به دوچرخه مردانه ساخته می شود، در نتیجه میله بالایی فریم، کوتاه تر است.

طول قامه دوچرخه

دوچرخه شما نیاز به یک قامه (دسته محور) با طول مناسب دارد تا بتوانید هنگامی که تعادل خود را بر روی دوچرخه حفظ می کنید، به راحتی پدال بزنید. crosscycle-womenbikeخانم ها پاهای کشیده تری دارند که با توجه به بالا تنه کوتاه آنها اندامشان تناسب پیدا می کند. به همین دلیل طول قامه در دوچرخه های مردانه به 170 میلی متر و در دوچرخه های زنانه کمتر و به 165 میلی متر می رسد. این اندازه به خانم ها کمک می کند تا پدال را تا انتها بچرخانند.

این تفاوت ها در سایر اجزا نیز وجود دارد که در تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه 2 به آن خواهیم پرداخت.

با اطلاع از این تفاوت ها دوچرخه مناسب خود را انتخاب کنید تا از آسیب های ناشی از انتخاب دوچرخه نامناسب جلوگیری کنید. برای راهنمایی بیشتر می توانید با مشاوران و کارشناسان کراس چرخ مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *