تفاوت دوچرخه کوهستان و دوچرخه BMX

دوچرخه کوهستان تنها محدود به یک دوچرخه و یک رشته دوچرخه سواری نمی شود. دوچرخه سواری کوهستان با طیف وسیعی از طرفداران در سراسر دنیا، سازندگان و طراحان دوچرخه را بر آن داشته تا بی نظیر ترین دوچرخه های کوهستان را طراحی کنند. گسترش رشته های پر مخاطره و هیجان انگیزی چون BMX و تریال نیز نشانه ای بر گسترش این رشته دوست داشتنی دوچرخه سواری است.

این بار می خواهیم راجع به تفاوت دوچرخه کوهستان و دوچرخه BMX صحبت کنیم:

قابلیت استفاده و کارایی

از ابتدایی ترین و اولین تفاوت دوچرخه کوهستان و دوچرخه BMX در طراحی آنان است. یک دوچرخه BMX برای مسیر های کوتاه،سطوح صاف و پرش های بزرگ طراحی شده است. در صورتی که دوچرخه های کوهستان برای مسیرهای طولانی و صخره و زمین های طبیعی طراحی شده است.

فریم

از تاثیرات شدید BMX مسابقه ای داشتن یک فریم ساده، بسیار قوی و محکم و سخت است. در حالی که فریم دوچرخه کوهستان می تواند بزرگتر و با انعطاف پذیری بیشتر برای یک سواری خوب و راحت و نرم باشد. به طور معمول هم یک دوچرخه کوهستان دارای جای بطری آب، لامپ و پمپ است.crosscycle mountain bike

حتما بخوانید:   چگونه دنده دوچرخه کوهستان را عوض کنیم؟

چرخ ها

استاندارد اندازه چرخ ها در دوچرخه BMX با قطر 50 سانتیمتر و 70 سانتیمتر در کلاس کروزر است. برای حرکات سریع در مسیرها محکم است ؛ و برای فرود آمدن در پرش های بزرگ،بسیار قوی و مستحکم است.

اما اندازه استاندارد چرخ های دوچرخه کوهستان در قطر های 66 سانتیمتر و 76 سانتیمتر وجود دارد. و این اندازه چرخ بزرگ برای حرکت راحت تر در سنگ ها و گل و لای و شاخه گیاهان است.

*می دانید چگونه لاستیک دوچرخه خود را انتخاب کنید؟حتما قبل از خرید از انواع آن و کارایی هریک اطلاع داشته باشید.

ترمز

معمولا در دوچرخه BMX از ترمز دستی در چرخه عقب استفاده می شود تا سرعت و حالت دوچرخه را در پیچ ها کنترل کند. اما ترمز دوچرخه کوهستان ممکن است دستی، دیسکی و یا ترکیبی از هر دو باشد. این ترمزها هستند و می توانند گل و لای، آب و حرارت را در مسیرهای طولانی تحمل کنند.

حتما بخوانید:   اشتباهات رایج در تایم تریل

دنده

دوچرخه BMX با یک دنده ، وابسته به قدرت دوچرخه سوار است. اما دوچرخه کوهستان تا 24 دنده هم وجود دارد تا بتوانید طیف گسترده ای از زمین ها، از تپه ها تا سطوح صاف و هموار را پشتیبانی می کند. پدال های دوچرخه BMX ممکن است از سطح پهن با دندانه های تیز باشد و یا ممکن است کفش را احاطه کند. پدال دوچرخه کوهستان هم ممکن است در همین شکل باشد ویا یک بند برای نگه داری کفش اضافه شود.

کمک فنر

دوچرخه BMX فاقد کمک فنر است و دوچرخه سوار به حداکثر نیرو و قدرت خود برای مواجه با موانع احتیاج دارد. دوچرخه های کوهستان مدرن می توانند به حالت هاردتیل (کمک فنر جلو) باشد و یا به طور کامل دارای سیستم تعلیق (کمک فنر) هم در چرخ جلو و هم در چرخ عقب باشد. کمک فنرها به چرخ ها اجازه می دهد که به راحتی و نرمی، ناهمواری های سطح زمین را دنبال کنند و دوچرخه سوار کنترل بهتری بر دوچرخه داشته باشد.

حتما بخوانید:   دوچرخه های مخصوص مسابقات

اگر این پست برایتان رضایت بخش بوده است آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *