دوچرخه سواری در کویر

یکی از لذت بخش ترین سفرهایی که در آخرین تعطیلاتم داشتم،سفر به کویر مرنجاب و لذت بردن از یک آخر هفته شیرین و دلچسب در دل کویر بود. ما با دوستانمان داستان های دوچرخه سواری هایی که داشتیم را تعریف می کردیم و از گرمای آتش و آسمان پر ستاره کویر لذت می بردیم.

دوچرخه سواری در دل کویر

مقصد ما رمل های بکر و نارنجی رنگ مرنجاب بود که زیر بارش برف زمستانی زیبایی اش صدچندان شده بود.  با شنیدن نام کویر ، گرمای سوزان و تشنگی تنها چیزی است که به ذهنمان خطور می کند، اما زمستان کویر چیز دیگری است . البته دوچرخه سواری در کویر، در فصول مختلف سال رعایت نکاتی را می طلبد تا هم امنیت شما به عنوان یک دوچرخه سوار تامین شود و هم بدون هیچ مشکلی از سفر مهیج خود در دل کویر لذت ببرید.

دوچرخه سواری در کویر مخصوصا در فصول سرد و معتدل سال مخصوصا در ایران بسیار رایج است و گروه های مختلف اقدام به برگزاری تورهای چند روزه ،در کویر های مختلف ایران می کنند.

اگر به آفرود گردی در کویر علاقه دارید حتما دو روز از تعطیلات آخر هفته خود را به آن اختصاص دهید؛ اما فراموش نکنید در هر فصلی که برای دوچرخه سواری آفرود به کویر می روید ، نکات زیر را رعایت کنید:

دوچرخه مناسب

اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب دوچرخه مناسب برای کویر گردی است. از محبوب ترین و رایج ترین دوچرخه هایی که برای دوچرخه سواری در کویر استفاده می شود ، دوچرخه های کراس کانتری (هاردتریل) از کلاس دوچرخه کوهستان است. بعد از انتخاب دوچرخه مناسب ، باید سایز دوچرخه خود را نیز انتخاب کنید تا در طول مسیر با خیال راحت پدال بزنید.

حتما بخوانید:   اصول مهم تمرینات در ورزش دوچرخه‌سواری

لباس مناسب دوچرخه سواری 

با توجه به اینکه در کدام فصل از سال با دوچرخه خود به دل کویر می زنید باید لباس مناسب با شرایط آب و هوایی کویر را هم بپوشید. لباس مناسب دوچرخه سواری در کویر از اتلاف انرژی شما جلوگیری می کند و در برابر گرما و یا سرمای خشک کویری از بدن شما محافظت می کند.

گرمای کویر

در ماه های تابستانی، مخصوصا مرداد ماه، هوای کویر بسیار گرم و سوزان است. در حالت عادی در شهر ها فشار گرمای هوا معمولا از 11 تا 2 بعدازظهر است و بعد از آن شما احساس گرمای کمتری می کنید؛ اما چنین چیزی در کویر صدق نمی کند. چون شما شدت گرمای سوزان هوا را تا هنگام غروب آفتاب احساس خواهید کرد.
برای درک بهتر شدت گرما کافیست فر خود را بر روی دمای دمای 250 درجه روشن کنید و در آن را باز کنید و صورت خود را کمی به گرمای فر نزدیک کنید تا درک روشنی از سوزان بودن کویر داشته باشید.

حتما بخوانید:   فصل دوچرخه، فصل تابستان، فصل کراس

هیدرات 

مقدار نیاز شما به مصرف آب در کویر ، بی اندازه زیاد و غیر قابل اندازه گیری است. اگر شما در تابستان کویر،مخصوصا در ارتفاعات قصد دوچرخه سواری دارید، مقدار آبی که همراه دارید شاید تنها برای چند ساعت برای شما کافی باشد؛ تازه اگر آدم خوش شانسی باشید. پس بهترین کار این است که آب همراه خود را جیره بندی کنید تا در تمام طول مسیر آب همراه داشته باشید.
نکته: پیدا کردن آب آشامیدنی در کویر بسیار سخت است ،به همین علت داشتن قمقمه های تصفیه آب در چنین شرایطی اجباری است.

کویر خشک و خشن

در کویر به دنبال اقامتگاه های لوکس با حمام و آب گرم و رستوران های آنچنانی نباشید. کویر یعنی سادگی ، سکوت و آرامش . شاید در برخی کویر ها با کاروانسرا هایی قدیمی روبرو می شوید که تنها جایی است برای گذراندن شب های سرد و خشک کویر . هرچند اکثر کویرگردان ترجیح می دهند شب را هم در زیر آسمان پرستاره کویر و در دل رمل های نارنجی رنگ آن بگذرانند.

زمین بی رحم کویر

در دل کویر شما با گونه های گیاهی خشک و بی برگ و گل ،مثل گون و خار و پیچک های خشک روبرو می شوید که بافت گیاهی کویر را تشکیل می دهند. این بوته ها و گون ها که ریشه هایی عمیق در دل کویر دوانده اند، در طوفان های شن مثل سدی از مردمان کویر محافظت می کند.
هنگام دوچرخه سواری در کویر و عبور از کنار این بوته ها مراقب باشید که شاخه های خشک شما را زخمی نکند و یا لاستیک هایتان پنجر نشود و وجود حیوانات و صخره ها و سنگ های بیابانی محیط کویر را بیرحم می کند.

حتما بخوانید:   (۱) اجزای سازنده دوچرخه

نکته: برای دوچرخه سواری های آفرود در کویر حتما به صورت دسته جمعی سفر کنید تا در صورت مواجه با خطرات و اتفاقات احتمالی تنها نباشید و به کمک هم بشتابید.

سرمای کویر 

تورهای مختلف دوچرخه سواری در کویر ،در فصل های سرد سال بسیار رایج است،اما نباید فریب اسم سوزنده کویر را بخورید،چون سرمای کویر واقعا استخوان سوز است. حتما باید لباس های زمستانی و پتو و کیسه خواب همراه داشته باشید. داشتن غذای کافی و کیسه خواب در زمستان های خشک و سرد کویر و یا ارتفاعات آن برای دوچرخه سواران لازم است.

کویر شاید در ابتدا دلهره آور باشد، اما مکانی است که دوچرخه سواری و پیاده روی در آن را به همه توصیه می کنم. دوچرخه سواری در کویر قبل از آنکه ورزش باشد، یک مراقبه روحی است برای تمرکز و بازیابی درونی . سکوت کویر سفر به را برای شما لذت بخش می کند و پدال زدن بر روی خاک نرم و صخره های آن هوش از سر آدمی می برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *