دوچرخه سواری زمستانی؛تجهیزات دوچرخه سواری زمستانی

دوچرخه سواری در زمستان تجهیزات اضافی را به همراه دارد که در تابستان و دیگر فصل ها مورد نیاز شما نمی باشد. مخصوصا اگر شما در آب و هوایی سرد زندگی می کنید، تجهیز دوچرخه تان به وسایل و اسباب ایمنی زمستانی، از اهمیت خاصی برخوردار است.

دوچرخه

دوچرخه سواری در زمستان کمی سخت است. بر روی زمین شن و ماسه و نمک بیش از حد وجود دارد. مخصوصا مکان هایی که بارش برف و باران شدید است، سالم نگه داشتن زنجیر چرخ و چرخ دنده ها کمی سخت می شود. تجمع گل و لای و شن که هنگام عبور از خیابان به اطراف پاشیده می شود و روی زنجیر و چرخ دنده ها پاشیده می شود،به علت سرمای هوا منجمد می شود و پدال زدن را با مشکل روبرو می کند.

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر این است که به نقطه ی گرمی بروید و یا دوچرخه را در معرض آفتاب قرار دهید تا از یخ زدگی آن جلوگیری شود. حتی در مناطقی که دمای هوا به نقطه انجماد نمی رسد، باز هم بارش برف و باران وجود دارد و این باران خاک و شن خیابان را می شوید. اما باز هم با عبور دوچرخه این گل و لای به اطراف پراکنده می شود.

خوشبختانه شما گزینه های مختلفی را برای دوچرخه سواری در زمستان دارید. از نظر من هیچ چیز مثل انتخاب یک مدل ساده نمی تواند در چنین شرایطی به شما کمک کند.برای دوچرخه سواری در هوای تاریک، بهترین کار انتخاب دوچرخه تک سرعت است. در حالی که برای خیلی ها دوچرخه چرخ دنده دار از اهمیت زیادی برخوردار است.

حتما بخوانید:   آموزش دوچرخه سواری به کودکان

برخی از شرکت های سازنده دوچرخه، در طراحی دوچرخه های خود، چرخ دنده ها را در زیر پوششی قرار داده اند که از خاک و گل و لای در امان بماند.این طراحی برای سهولت حمل و نقل در محیط های مختلف انجام شده است.

این نوع طراحی قطعات داخل هاب را محافظت می کند و می تواند انتخاب خوبی برای فصل های بارندگی باشد. با این کار پول خود را که در هر بهار برای تعویض قطعات مجبور به پرداخت آن هستید ، پس انداز می کنید.اگر شما در طول زمستان دوچرخه سواری با دوچرخه های دنده ای را انتخاب می کنید، باید به شکل متناوب آن را بشوئید و روغن کاری کنید.

مطالعه بیشتر: تمیز کردن دوچرخه بعد از یک روز بارانی

به هر حال به شکل بسیار جدی از دوچرخه سواری در دمای انجماد خودداری کنید. چون روغن داخل سیستم ترمز و کمک فنر دوچرخه حالت روغنی بودن خود را از دست می دهد و موجب چسبندگی  اجزای آن می شود.

حتما بخوانید:   مهارت های دوچرخه سواری (۲)

سیستم کمک فنر به خوبی نمی تواند ضربات را به خود جذب کند و باعث می شود که شن و ماسه خیابان را به خود جذب کند. پس بهتر است از دوچرخه های ساده بدون کمک فنرهای حرفه ای در چنین آب و هوایی استفاده کنید.

لاستیک دوچرخه

مطمئن شوید که لاستیک های دوچرخه تان در هوای لغزنده و بارانی زمستان با سطح زمین تماس خوبی دارد. چون مقدار تماس لاستیک با زمین از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است که کمی به لاستیک ها فشار بیاورید. چون فشار بیشتر به لاستیک دوچرخه سطح تماس ان را با زمین بیشتر می کند و کشش بهتری را بدست می آورید.

برای جاده های برفی، برخی از افراد از دوچرخه های لاستیک پهن کوهستان استفاده می کنند که آج بیشتری دارد و چسبندگی بیشتری با زمین دارد؛ مخصوصا در شن و گل و لای خیابان ها.

برای شرایط نامطبوع تر شما باید به دنبال شرکت هایی باشید که تایر های میخ دار مخصوص دوچرخه هایونمئد جاده و کوهستان تولید می کنند. میخ های موجود در لاستیک ها، سطح تماس بیشتری را در برف و یخ ایجاد می کند و دوچرخه سواری را در این شرایط راحت تر می کنند.

مطالعه بیشتر: لاستیک مناسب برای دوچرخه سواری در پاییز و زمستان

حتما بخوانید:   دوچرخه سواری زمستانی؛ چگونه از آن لذت ببریم؟(1)

روشنایی دوچرخه

روشنایی روز در طول زمستان بسیار زودگذر است. فرض کنید که همیشه شما در تاریکی هستید و باید چراغ های عقب و جلو دوچرخه فعال باشند. به دنبال چراغی برای دوچرخه خود باشید که بیشترین نور را داشته باشد. سیستم های روشنایی قابل شارژ بهترین گزینه هستند، اما از نظر قیمتی گران تر می باشند. چراغ های ارزانتر نیز می توانند خوب کار کنند اما همیشه باتری آن را باید شارژ کنید تا نور خوبی داشته باشد.

نکته: قابلیت دیده شدن برای ایمنی شما از اهمیت بالایی برخوردار است و شاید نتوانید تصور کنید که در یک هوای آلوده زمستانی تا چه اندازه از دید سایر راننده ها خارج می شوید. به همین علت باید فاصله ایمنی را با سایر راننده ها حفظ کنید.

گلگیر

لاستیک ها در هوای برفی و بارانی ،گل و لای را به سمت لباس شما پرتاب می کنند . حتی اگر خودتان را با لباس های مخصوص پوشانده باشید. باز هم پاشیدن گل و لای به سمت شما باعث می شود که گرما را از شما دور کند.

استفاده از گلگیر ها در دوچرخه بهترین گزینه در هوای زمستانی است. پهنای گلگیر ها باید به اندازه ای باشد که کامل دوچرخه را بپوشاند و مانع پرتاب گل و لای به شما شود.

در اینستاگرام با ما همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *