دوچرخه سواری زمستانی؛لباس مناسب دوچرخه سواری(2)

مهم ترین نکته ای که در هنگام دوچرخه سواری زمستانی باید رعایت کنید، پوشیدن لباس مناسب است. این موضوعی است که بسیاری از دوچرخه سواران مبتدی در آن دچار اشتباه می شوند. مهم ترین قانون در لباس پوشیدن این است که بیش از اندازه خود را نپوشانید. از آنجایی که هوای بیرون سرد است و شما به هیچ وسیله گرمایشی دسترسی ندارید، فکر می کنید که باید به اندازه یک تن لباس بپوشید و این اشتباه است.

مطالعه بیشتر : لباس مناسب دوچرخه سواری در پاییز

بدن شما زمان دوچرخه سواری مقدار زیادی گرما تولید می کند که هنگام فعالیت دوچرخه سواری شما، موجب تعرق می شود. بنابراین بدن در این زمان بیش از اندازه گرما و عرق تولید می کند.که این امر ممکن است منجر به کم شدن آب بدن شود. در زمان هایی که توقف می کنید، برای مثال پشت چراغ قرمز منتظر هستید، گرمای اضافی بدن از بین می رود و بدن شما را مرطوب می کند که این امر موجب لرزش شما می شود.

نکته:به اندازه کافی لباس بپوشید تا زمان شروع پدال زدن تنها کمی بدن شما سرد باشد. شاید چند دقیقه اول احساس سرما کنید؛ اما با شروع دوچرخه سواری بدن شما مقدار زیادی گرما تولید می کند و به آرامی گرمای بدن افزایش می یابد.

حتما بخوانید:   10 کشور اول دنیا با بیشترین سرانه دوچرخه سواری

لایه اصلی پوشش در زمان دوچرخه سواری

هدف از پوشیدن لایه اصلی این است که بدن شما خشک نگه داشته شود که برای این منظور پشم یا فیبر مصنوعی(پلی استر یا نایلون) به خوبی کار می کند. پنبه کمپرس شده هم آب بدن را به خوبی جذب می کند و از خشک شدن پوست جلوگیری می کند.

لباس دوچرخه سواری

لباس دوچرخه سواری به طور کلی با ویژگی هایی مثل برش های طولانی در پشت لباس و آستین های بلند است که گرمای بدن را حفظ میکند.

هوای سرد و خشک: یک ژاکت نرم پوستی بهترین گزینه برای روی لباس است. یک پوشش پوستی بدن شما را گرم و خشک نگه می دارد و مانعی برای خارج شدن گرمای تولیدی بدن است.

هوای سرد و مرطوب:دوچرخ سواران در مناطق بارانی  نیاز به یک پوشش ضد آب مقاوم در برابر آب دارند. پوشش شما نباید تنگ و نفس گیر باشد و در قسمت های پشت  و بازوها برش هایی داشته باشد. این لباس ها باید با زیپ دوطرفه باشد که در مواقع مورد نیاز و بر روی دوچرخه یک نعمت بزرگ برای دوچرخه سوار محسوب می شود.

حتما بخوانید:   ویژگی دوچرخه های مخصوص مسابقات

پوشش سر دوچرخه سوار

سر شما (همراه با دست و پا) مستعد ترین نقطه بدن برای سرد شدن است. چون مقدار زیادی از حرارت بدن را از دست می د هد. کلاه پشمی بلند معمولا در زیر کلاه ایمنی پوشیده می شود برای طول روز کافی است. گاهی هم از شال نازک استفاده می شود. فقط مطمئن باشید که به اندازه کافی نازک است که زیر کلاه ایمنی خود بپوشید. در شرایط بارانی یک کلاه لبه دار کمک می کند که پیشانی خود را گرم نگه دارید و آب باران هم روی عینکتان نریزد.

دستکش

برای ناطق معتدل تر که بارندگی یک فاکتور محسوب می شود،پوشیدن دستکش ضد آب در اولویت است. بهترین نوع دستکش برای دوچرخه سواران، باید در کف دست و انگشتان غیر لغزنده باشد و هنگام بارندگی موجب لغزندگی دست دوچرخه سوار از روی فرمان نشود.

بهترین شرکت های تولید کننده دستکش های مناسب برای آب و هوای سرد، این نوع دستکش ها را به گونه ای می سازند که زیاد از حد آویزان نباشد. مثلا دستکش های اسنوبرد به خوبی دست ها شما را گرم نگه می دارد؛ حتی اگر از آن برای دوچرخه سواری استفاده کنید.

حتما بخوانید:   انواع دوچرخه و وزن آنها

شما باید مطمئن شوید که به راحتی میتوانید دسته فرمان و ترمز را بگیرید.

کفش

کلید گرم نگه داشتن پاها این است که از پوشش های عایق مانند استفاده کنید. کفش های پیچ دار که به پدال متصل می شوند، تمام قدرت شما را به پدال متصل می کنند، اما هنگام  استفاده از این کفش ها بایدجوراب های نازک تری بپوشید. شما می توانید از یک جفت کفش سایز بزرگتر استفاده کنید تا با پوشیدن جوراب های ضد آب پشمی، پاهای خود را از باران و سرما محافظت کنید.

نکته: از پوشیدن جوراب های نخی خودداری کنید. جوراب های نخی نمی توانند در زمان سرما و باران شما را گرم نگه دارند و این باعث می شود در زمان دوچرخه سواری که پاها عرق می کنند موجب سرمای بیشتر شما می شوند.

 با ما در اینستاگرام همراه باشید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *