دوچرخه سواری و بهبود تراکم استخوان

در ورزش های مخصوص دوچرخه سواران حرفه ای 1 بر اهمیت آموزش تمرینات قدرتی برای دوچرخه سواران تاکید کردیم. یکی از دلایل مطرح کردن و تاکید بر انجام ورزش های قدرتی برای دوچرخه سواران،تاثیر آن بر تراکم استخوان هاست و مقالات زیادی در مجلات علمی وجود دارد که در آن سطح تراکم استخوان دوچرخه سواران را بررسی کرده اند و نتایج آن نگران کننده است.

برخی از دوچرخه سواران از سطح تراکم استخوان کمی برخوردارند و این به علت عدم تحرک آنان است. این به این معنی نیست که شما را به عنوان یک دوچرخه سوار حرفه ای بترسانیم یا اینکه فکر کنید استخوان های شما رو به پوسیدگی است.

متاسفانه اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد و مطالعات به بررسی مکانیزم دقیق تری نیاز دارد. به هر حال با وجود تمام این مطالعات آنچه اهمیت دارند این است که تنها چیزی که به تراکم استخوان شما کمک می کند، تمرینات قدرتی است و انجام ورزش های قدرتی می تواند به داشتن استخوان هایی قوی تر و سالم تر کمک کند.crosscycle lift weight

حتما بخوانید:   چگونه دوچرخه خود را تمیز کنیم؟

قبل از اینکه وارد جزئیات شویم اجازه دهید در مورد اینکه چگونه ورزش های قدرتی استخوان های شما را تحت تاثیر قرار می دهند، صحبت می کنیم. وقتی شما در تمرینات خود خم می شوید و فشار می آورید، نیروهای پیچشی برروی سیستم اسکلت عضلانی خود وارد می کنید.

سلولهای استخوانی(استئوبلاست ها) در سطح استخوان ها به همراه کلاژن اضافی (پروتئین های ساختاری) قرار می گیرند و در نهایت تبدیل به مواد معدنی می شوند و استخوان شما را ضخیم و قوی می کنند.

با این اطلاعات چند پیشنهاد ساده وجود دارد که می توانید به خاطر بسپارید و به عنوان تمرینات قدرتی برای کمک به ساختن استخوان های قوی تر انجام دهید:

خاص کردن تمرینات

افزایش تراکم استخوان از نوع خاصی از تمرینات قدرتی به دست می آید. تمرینات ورزشی پایین تنه فقط بر قسمت پایینی بدن تاثیر می گذارد؛در حالی که تمرینات قدرتی قسمت بالای بدن، بر تمام بدن تاثیر گذار است.

حتما بخوانید:   جلوگیری از آسیب دیدگی در دوچرخه سواری

استفاده از تمرینات ساختاری

این تمرینات در حالت ایستاده انجام می شود و تعداد زیادی از ماهیچه های بدن را درگیر می کند. crosscycle power cleanبرای مثال حرکت اسکات و لانگ نسبت به حرکات کششی پا می تواند انتخاب بهتری برایتان باشد. اضافه کردن تمرینات کامل بدنی مانند اسنچ،دِدلیفت، پاوِر کیلین و پوش جِرک به برنامه تمرینی یک دوچرخه سوار به افزایش تراکم استخوان یک دوچرخه سوار بسیار کمک می کند.

این ورزش ها برای قدرت و استقامت کل بدن بسیار مفید هستند،اما آگاه باشید که این حرکات بسیار پیچیده و سخت هستند و حتما نیاز به این دارید که با همراهی و مشورت یک مربی مجرب و حرفه ای ، این تمرینات را انجام دهید.

یکی از اصول اساسی تمرین کردن، تمرین به شکل مداوم اما تدریجی است. یعنی باید سعی کنید نیاز بدن را به تمرین، به تدریج تامین کنید و با اضافه کردن تدریجی سنگینی وزنه ها، به تدریج و توسعه استخوان کمک می کنید و حفظ این برنامه موجب پیشرفت شما خواهد شد.

حتما بخوانید:   شگفتی های دوچرخه سواری

تمرینات متفاوت و مختلف

تغییر دوره ای تمرینات یک نوع اجبار را برایتان بوجود می آورد و برای استقامت استخوان هایتان یک محرک منحصر به فرد crosscycle lifting powerاست. برای مثال اگر 3 روز در هفته تمرینات قدرتی و استقامتی انجام می دهید، می توانید آن را ما بین حرکات اسکات و پرس پا و … انجام دهید.

صبور باشید

بهبود استقامت و تراکم استخوان با تمرینات قدرتی نزدیک به 6 ماه یا بیشتر طول می کشد  و به تمرینات و برنامه فردی شما بستگی دارد. با این حال با اولین تمرینات روند بهبود تراکم آغاز می شود و با این تفکر که هر حرکت در بهبود استقامت استخوان هایتان تاثیر گذار است، آن را ادامه دهید.

با توجه به این نکات سعی کنید زمانی را هم به تمرینات استقامتی و قدرتی اختصاص دهید که سلامتی خود را بهبود بخشید و عملکرد دوچرخه سواری خود را در تمرینات و مسابقات بالا ببرید.

با ما در اینستاگرام همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *