دوچرخه های 29er کوهستان

رایج ترین سایز دوچرخه کوهستان که اکثراً مورد استفاده قرار می گیرد با فریم 44/45 سانتی متر و رینگ 64/04 سانتی متر است. اما از آنجایی که فروشنده ها بیشتر تمایل به فروش سایزهای عمومی یا بین المللی دارند و این در حالی است که دوچرخه سواران کوهستان ممکن است آنچه مدنظرشان است دریافت نکنند و بهترین نتیجه را از دوچرخه خود نگیرند.
دوچرخه های کوهستان با طیف وسیعی از فریم و چرخ تولید می شوند و پیدا کردن اندازه درست و مناسب یک دوچرخه کوهستان مانند انتخاب یک شلوار نیست هر چند ممکن است یک دوچرخه، تنها یک دوچرخه به نظر بیاید، اما پیدا کردن یک دوچرخه کوهستان که اتصالات آن مناسب باشد، نه تنها از نظر امنیت دوچرخه بلکه برای راحتی و عملکرد دوچرخه سوار حائز اهمیت است.

 سایز فریم دوچرخه کوهستان

سایز فریم دوچرخه در واقع اندازه میله ی زین صندلی دوچرخه از محل اتصال میله پدال تا محل اتصال صندلی به میله زین است.
به شکل معمول فریم دوچرخه کوهستان معمولاً در سایز اینچ است و از 13 تا 23 اینچ است ( 33/02 تا 58/42 سانتی متر) برخی از برندهای بی کیفیت هم سایز بندی ندارند و تنها از یک سایز کلی استفاده می کنند.
دوچرخه کوهستان مردانه معمولاً فریم متوسط 17 تا 18 اینچ ( 43/18 تا 45/72 سانتی متر) و دوچرخه کوهستان زنانه کوچکتر و فریم آن در اندازه 15 اینچ (38/1 سانتی متر) است آن هم به دلیل تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه است.
فریم های کوچک تا بزرگ به طور معمول در دوچرخه فروشی ها و خرده فروشی ها ارائه می شوند اما سایز خیلی کوچکتر یا سایز خیلی بزرگ را باید سفارش داد.

حتما بخوانید:   روز جهانی بدون ماشین(World Carfree Day)

اتصالات فریم دوچرخه کوهستان

در حالت عادی و ایده آل یک دوچرخه سوار باید چند سانتی متر از میله بالایی فریم دوچرخه بالاتر باشد. اتصالات صحیح و درست به دوچرخه سوار اجازه می دهد که با انرژی کمی که در پدال زدن مصرف می کند حداکثر عملکرد را داشته باشد.
دوچرخه سوار کوهستان باید در حالتی قرار بگیرد که پای وی در زانوها خم شود بدون اینکه هنگام پدال زدن و بالا آمدن زانوها، به فرمان اصابت کند.
باید دوچرخه سوار بتواند به راحتی بر دوچرخه بشیند بدن اینکه قسمت میانی پای وی (محل انشعاب بدن) به میله بالایی فریم دوچرخه برخورد کند و این توقف سریع دوچرخه را برای دوچرخه سوار مطمئن تر می کند.

سایز چرخ

به شکل سنتی اندازه چرخ های دوچرخه کوهستان 66/04 سانتی متر است اما جدیداً از سایزهای بزرگتر و چرخ های به اندازه 73/66 سانتی متر هم استفاده می کنند (که به 29er معروفند)
این چرخ ها با رینگ 700 میلی متری و نام 29er برای آن بسیار گیج کننده است. در واقع این نام برای این نوع از چرخ های دوچرخه کوهستان به سایز رینگ دوچرخه به همراه تایر آن بر می گردد که در دوچرخه کوهستان نسبت به دوچرخه جاده و یا هیبرید به طور قابل توجهی ضخیم تر است.

حتما بخوانید:   چگونه لاستیک مناسب چرخهای دوچرخه BMX را انتخاب کنیم؟

تفاوت  رینگ 29er با 26 اینچ

با افزایش محبوبیت چرخ های 29er در دوچرخه کوهستان بحث بر سر اینکه کدام یک برای دوچرخه سواران مناسب تر است زیاد است.چرخ های با رینگ 26 اینچ (66/04 سانتی متر) مانور و شتاب بیشتری دارند پیدا کردن آن بهتر است و از نظر قیمت مقرون به صرفه تر هستند و از نظر وزنی سبکتر هستند.
اما رینگ 29er برای عبور از موانع و جاده های ناهموار و خشن بهتر هستند و به دلیل قطر زیاد رینگ در هر چرخش ساعت بیشتری را طی می کنند.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *