روز جهانی بدون ماشین(World Carfree Day)

روز جهانی بدون ماشین (WCD) هر ساله در 22 سپتامبر (31 شهریور) در اکثر کشورهای دنیا برگزار می شود. در این روز مردم در سراسر جهان با هم در خیابان ها، چهارراه ها و بلوک های ساختمانی محله خود جمع می شوند تا به دنیا یادآوری کنند که ما مجبور نیستیم که در سلطه ماشین های خود باشیم.

روز جهانی بدون ماشین

این روز برای اولین بار در سال 1970 در طول بحران نفت برگزار شد و بار دیگر در سال 1990 در شهرهای اروپا سازماندهی شده بود. روز جهانی بدون ماشین (WCD) روز آگاهی همگانی است و هدف آن پررنگ کردن خطر آلودگی هوا تنها به خاطر وجود اتومبیل ها است و می خواهد ما را متقاعد کند که ماشین خود را در خانه بگذاریم و یک روز بدون ماشین را تجربه کنیم.

گرمای هوا عبارتی است که راجع به آن بارها در رسانه ها و اخبار و مجلات و خطراتی که زمین و زندگی بر روی آن را تهدید می کند، شنیده ایم. روز جهانی بدون ماشین بهترین فرصت است تا گرمای زمین را از بین ببریم و برنامه ریزان و مدیران شهری نیز می توانند سیاست خود را مبتنی بر اولویت دادن به دوچرخه سواری و پیاده روی و حمل و نقل عمومی به جای خودرو شخصی، قرار دهند.

حتما بخوانید:   مدیتیشن و دوچرخه سواری

تنها مشکل موجود این است که بیشتر مردم به اهمیت این موضوع توجه نمی کنند و تنها یک روز در آن شرکت می کنند و باز به روال خود بر می گردند. توجه به زمین و جدی گرفتن آلودگی محیط زیست نه تنها زندگی امروز بلکه نسل های آینده ما را هم از خطرات آن مصون می کند.

درست است که استفاده از ماشین نشانه ورود تمدن به شهرهای مدرن و پیشرفته است، اما چرا باید اینگونه باشد؟ یک روز بدون هیچ گونه آلودگی صوتی ماشین ها را تصور کنید که هیچ کس سوار ماشین نیست و تنها صدای آواز پرندگان می آید…

ما نمی خواهیم که تنها یک روز را جشن بگیریم و بعد به زندگی عادی و روزمره خود برگردیم. رسیدن به هدف ما از برگزاری این جشن تنها به ما، شهرمان و دولت هایمان بستگی دارد تا یک تغییر دائمی را به نفع پیاده روی، دوچرخه سواری و افرادی که رانندگی نمی کنند به وجود بیاوریم.

حتما بخوانید:   مسیریاب دوچرخه BeeLine

این پست را با دوستان و طرفداران محیط زیست به اشتراک بگذارید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *