زاویه مناسب برای زین دوچرخه

به عنوان یکی از معدود مناطقی که هنگام دوچرخه سواری با بدن شما تماس دارد، صندلی یا همان زین دوچرخه تاثیر بسیار بالایی در راحتی شما در هنگام دوچرخه سواری دارد. زاویه صندلی دوچرخه اغلب اوقات در تنظیمات دوچرخه نادیده گرفته می شود.

زاویه صندلی مانند اغلب اتصالات دوچرخه مثل فرمان و ارتفاع زین در تنظیمات نادیده گرفته می شود. تنظیم زاویه زین دوچرخه یک کار سرعتی است که می تواند از دردهای بزرگ در مسیرهای طولانی جاده جلوگیری کند.

زاویه زین

زاویه صحیح زین دوچرخه به گفته کاررشناسان در واقع نداشتن هر گونه زاویه ای است. زاویه ایده آل برای زین ،زاویه ای است که در آن زین دوچرخه کاملا با سطح زمین موازی باشد. پس جای که شما اطمینان دارید که بر روی زین به سمت جلو یا عقب سر نمی خورید ، تنظیم زاویه صندلی شما صحیح است. با این حال برخی از دوچرخه سواران برای راحتی خود زاویه زین را به سمت بالا و یا پایین تغییر می دهند.

حتما بخوانید:   دوچرخه سواری زمستانی؛تجهیزات دوچرخه سواری زمستانی

تنظیم زین

برای تنظیم زاویه زین دوچرخه خود نیاز به شل کردن گیره زیر زین دارید. سپس صندلی را به موقعیت دلخواه به بالا یا پایین فشار دهید.اما مراقب باشید که پیچ دوچرخه را باز نکنید چون ممکن است مونتاژ دوچرخه از حالت اولیه خارج شود. دوچرخه سواران مرد ترجیح می دهند که زاویه زین افزایش پیدا کند و در دوچرخه سواران زن ترجیح بر کاهش زاویه زین است. بعد از تنظیم پیچ زیر زین را محکم کنید.

اهمیت تنظیم زاویه زین

اگر زاویه زین به گونه ای باشد که به سمت جلو سر بخورید،باعث می شود که بر روی فرمان فشار بیشتری وارد شود و این فشار منجر به ایجاد درد در ناحیه گردن ،مچ دست  و شانه می شود. پس اینکه بین فرمان و زین دوچرخه خود تعادل ایجاد کنید از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به تحقیقات دانشمندان و متخصصان ، ابتلا به Hyper extend در ناحیه لگن و ستون فقرات به دلیل زاویه غلط زین دوچرخه ،در زمان دوچرخه سواری بوده است. و اکثر این دوچرخه سواران با اصلاح زاویه زین ،رو به بهبود می روند.

حتما بخوانید:   تمرین های مخصوص دوچرخه ی کوهستان

نکته

ارتفاع فرمان و نوع زین دوچرخه شما نیز از دیگر فاکورهایی است که به شما برای بهترین زاویه زین کمک می کند. اگر فرمان شما خیلی بالا باشد، باید زین خود را به عقب ببرید.

یک زین پهن هم به شما کمک می کند که زاویه دلخواه خود را راحت تر پیدا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *