لاستیک مناسب برای دوچرخه سواری در پاییز و زمستان

با آمدن پاییز و زمستان، آب و هوای بارانی هم جزئی از اتفاقات روزمره در ماه های سرد سال است. هوای بارانی به معنای آن است که ذرات ریز و درشت به جاده ریخته می شوند و  پس بعد از اینکه باران تمام شد باز هم خطراتی دوچرخه سواری را تهدید می کند.

به علاوه هوای بارانی به معنای لیز تر شدن زمین هم هست. استفاده از لاستیک مناسب دوچرخه سواری در فصول بارندگی از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل در کراس چرخ برای اینکه بتوانید به درستی لاستیک مناسب برای دوچرخه سواری در پاییز و زمستان را انتخاب کنید، چند مورد از ویژگی های مهمی که باید به دنبال آن ها بگردید را به شما معرفی می کنیم.

مواد سازنده

در هنگام تابستان لاستیک ها از مواد نرم ساخته می شوند که باعث می شود دوچرخه سواری نرم و راحتی در تابستان داشته باشید. مواد سفت و سخت مقاومت را بالا می برند و راحت هم نیستند. مواد سخت در مقابل سوراخ شدن مقاوم تر هستند اما هیچ کدام از این دو به تنهایی برای دوچرخه سواری در پاییز و زمستان مناسب نیستند. به همین خاطر لاستیک های مناسب برای زمستان از 2 ترکیب ساخته شده اند، مواد نرم و یک لایه مقاوم برای سوراخ نشدن یا داشتن ترکیبات نرم در کناره ها و ترکیبات سخت در مرکز برای جلوگیری از سوراخ نشدن تایر شما.

حتما بخوانید:   درست کردن لنگی و تاب رینگ دوچرخه

جلوگیری از سوراخ شدن

لایه ی محافظت کننده در مقابل ذرات تیز از kevlar یا vectran ساخته شده است که باعث افزایش میزان اندکی مقاومت می شود. باید مطمئن شوید که لاستیک ها در شرایط مناسبی قرار دارند به همین خاطر بعد از هر بار دوچرخه سواری آن ها را چک کنید و اگر بریدگی های زیادی روی آن ها بوجود آمده است، بهتر است آن ها را عوض کنید.

TPI (تعداد شیار ها در هر اینچ)

لاستیک های زمستانی معمولاً TPI کمتری نسبت به لاستیک های تابستانی دارند. لاستیک های تابستانی بیشتر از 100TPI دارند که آنها را راحت تر می سازد و باعث می شود سرعت دوچرخه سوار بالا برود.

پهنا و فشار باد

در دوچرخه سواری سرعتی از لاستیک های باریک استفاده می کنند، معمولاً 23 میلیمتر و حتی کمتر است. در زمستان بیشتر مسابقات در مسیر های سخت انجام می شوند و سرعت از اهمیت کمتری برخوردار است و برای دوچرخه سواران ایمن بودن در دوچرخه سواری، مهم تر است؛ بنابراین از لاستیک هایی با پهنای 25 میلیمتر به بالا استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   نگهداری دوچرخه

لاستیک های پهن، سطح تماس بیشتری با زمین دارند و این یعنی چسبندگی بیشتر با زمین که برای سطوح خیس و چرب بسیار مهم است. اگر شما یک دوچرخه ی هیبرید یا سایکلو کراس یا دوچرخه جاده معمولی دارید که پهنایی به اندازه ی 28 میلیمتر دارد، می توانید از لاستیک های پهن تر هم استفاده کنید. دوچرخه سواری بر روی زمین خیس با فشار کم، باعث افزایش سطح تماس چرخ با زمین می شود پس باد لاستیک ها را 10PSI کمتر از روزهای آفتابی تنظیم کنید. البته دقت کنید که باد آن ها بیش از حد کم نشود. فشار باد کم ریسک سوراخ شدن لاستیک را بالا می برد.

اگر این پست برایتان مفید بوده است، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *