لذت دوچرخه سواری در زمستان

آمدن زمستان به این معنا نیست که مجبور به کنار گذاشتن دوچرخه خود هستید؛ بلکه فقط نیاز به کمی انگیزه  دارید که بیرون بروید و دوچرخه خود را در هوای خاکستری و سرد زمستان برانید تا روح و جسم خود را جلا دهید.

تنها چیزی که  برای یک دوچرخه سواری لذت بخش نیاز دارید، مجهز کردن خود و دوچرخه تان به تجهیزات  زمستانی است. معممولا در زمستان پیشنهاد می شود که با یک همراه و به شکل گروهی دوچرخه سواری کنید. مخصوصا اگر قصد دارید به خارج از شهر و مناطق دور افتاده بروید. تعمیر کردن دوچرخه و سالم بودن آن در زمستان، مانند فصل های دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

thumb_72487_w1600h900__1414685123نسبت به تمیز بودن و تمیز نگه  داشتن دوچرخه، مخصوصا زنجیر چرخ ها باید توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین تمیز و سالم نگه داشتن یاتاقان چرخ ها، کابل های ترمز و اهرم ترمز از اهمیت زیادی برخوردار است.

مطالعه بیشتر : چگونه دوچرخه خود را تمیز کنیم؟

اهمیت  تایر مناسب برای دوچرخه سواری

تایر خوب از اساسی ترین نکات در دوچرخه سواری در زمستان است. اگر در نواحی مرطوب زندگی می کنید؛ تایر های باریک با آج های پهن و فاصله دار برای دوچرخه شما مناسب است. اما در مکان های برفی  و زمستانی لاستیک های پهن آج دار مناسب شما هستند.

مطالعه بیشتر: لاستیک مناسب برای دوچرخه سواری در پاییز و زمستان

اگر می خواهید منحصرا در برف و یخ دوچرخه  خود را برانید، تایر های میخی برای شما موثر تر و کارآمدتر است. خودتان به تنهایی می توانید با استفاده از پیچ تایر های خود را تبدیل به تایر میخی کنید. برای این کار می توانید یک تایر کهنه و قدیمی را مابین سر پیچ و تیوب قرار دهید ، تا از سوراخ شدن تیوب جلوگیری کند. سعی کنید در برف از تایرهای کم باد استفاده کنید.

حتما بخوانید:   دوچرخه سواری در پاییز

در دوچرخه سواری  زمستانی گلگیرها خیلی مفید  و قابل استفاده هستند. چون دوچرخه و بدنتان را از آب ، گل و برف محافظت میکند.گلگیرهای آلومینیمی و استیل برای مناطق سرد و برفی بسیار مناسب هستند.

مطالعه بیشتر : چگونه سایز فریم دوچرخه کوهستان را انتخاب کنیم؟

ترمز گرفتن در جاده های برفی

در زمستان و در جاده های خیس و برفی ترمز گرفتن سخت تر می شود، و  در هنگام ترمز گرفتن از محل مورد نظر فاصله زیادی می گیرید. در جاده های پوشیده شده از برف، چاله ، برگ و شن دوچرخه سواری با چالش های زیادی مواجه است.

در این جاده ها باید بتوانید از پیچ ها آگاهی داشته باشید. و مکان های ترمز گرفتن را پیش بینی کنید. در پیچ ها از ترمز کردن ناگهانی بپرهیزید و سعی کنید به نرمی و آهستگی برانید.

با احتیاط دوچرخه برانید!

در زمستان روزها کوتاه است ، پس از چراغ های عقب و جلو استفاده کنید و لباسهایی با رنگ های شب رنگ و قابل انعکاس بپوشید. برای ادامه دادن مسیر در شرایط بارانی یا یخبندان، باید پتانسیل ریسک پذیری بالایی را در مواجهه با موانعی چون خارو خاشاک، سنگ و چاله ها را هم داشته باشید.

حتما بخوانید:   دوچرخه سواران مبتدی

در این مواقع که معبر و راه شما از گل و برف شکل گرفته، ترمز کردن کار دشواری است. ترمز های v   نسبت به ترمزهای قدیمی و سنتی بهتر و سریع تر عمل می کند.

مطالعه بیشتر : چگونه یک دوچرخه سوار حرفه ای باشیم؟

لباس مناسب دوچرخه سواری در زمستان

ازنکات کلیدی لباس پوشیدن برای دوچرخه سواری زمستانی این است که به صورت چند لایه لباس بپوشید. این که لباس زیادی داشته باشید و بدنتان گرم شود خیلی بهتر از این است که از سرما یخ بزنید.

وقتی که شما چند لایه لباس متفاوت می پوشید؛ در زمانی که احساس گرما می کنید می توانید از تعداد لباس هایتان کم کنید. تا جایی که می توانید باید در دمای یخبندان قسمتهایی از پوست مخصوصا صورت و پیشانی را که در معرض هوا قرار میگیرد را بپوشانید.

کلاه پشمی

کلاه های پشمی زمستانی، که پیشانی و  صورت را می پوشاند و گرم نگه می دارد ، گزینه مناسبی برای زمستان است. اول از تی شرت های آستین بلند از جنس پلی پروپیلن استفاده کنید. این جنس از الیاف مانع تلف شدن رطوبت پوست می شود. لباس بعدی می تواند یک لباس کشباف باشد.

ژاکت های مخصوص دوچرخه سواری

ژاکت های مخصوص دوچرخه سواری  با ترکیبی از الیاف نایلونی می تواند لایه بعدی پوشش شما باشد. این ژاکت ها معمولا دارای منافذ اضافی و زیپ هستند که باعث می شود هوا جریان داشته باشد. بعد از این ژاکت میتوان یک جلیقه پوشید.

حتما بخوانید:   رشته های دوچرخه سواری کوهستان

لباسهای پلاستیکی که مخصوص بارندگی است، همراه خود داشته باشید؛ چون مانند یک عایق در هوای بارانی شما را محافظت می کند. برای پاها از شلوارک های پلی پروپیلن برای لباس زیر استفاده کنیدو که باز هم بسته به درجه سردی و گرمی هوا دارد. که می توانید دو شلوار تنگ و چسبان بپوشید و به همراه خود ساق بند های نایلونی داشته باشید تا در بارندگی مانند عایق عمل کند و پاهایتان  خیس  نشود.

مطالعه بیشتر :هفت راز پنهان ردر دوچرخه سواری

دستکش

انواع دستکش ها در محافظت از دستهایتان در سرما و باد و باران بسیار موثر است. دستکش های ضد آب کمک می کند که دستهایمان گرم تر بماند؛ چون دستها در معرض باد سرد و خشک می شود.

جوراب

پاهای یخ زده  هنگام دوچرخه سواری شما را بیچاره می کند.پس حتما دو جفت جوراب بپوشید . یک لایه پاکت پلاستیکی ما بین جوراب ها پاهای شما را گرمتر نگه می دارد.

پوتین

نیم پوتین های چرمی در گرم و خشک نگهداشتن پاها بسیار مناسب است اگر هم تمایل به خرید نداشته باشید میتوانید قسمت جلوی کفش را با نوار بپوشانید.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *