نحوه برگزاری مسابقات دوچرخه سواری توردوفرانس

ماه جولای در کشور فرانسه یک ماه استثنایی است. در این ماه بزرگ ترین و مشهورترین مسابقه دوچرخه سواری جهان برگزار می شود.
«تور دوفرانس» مسابقه ای سه هفته ای است که به صورت مرحله ای برگزار می شود. اکثر مسیر های مسابقه در داخل کشور فرانسه است و البته گاهی کشورهای نزدیک مثل ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ و انگلستان را نیز دربر می گیرد.

نحوه شکل گیری توردوفرانس

نحوه شکل گیری این مسابقه عظیم به سال ۱۹۰۳ بازمی گردد. زمانی که Henri Desgrang برای افزایش خوانندگان نشریه خود تصمیم به برگزاری مسابقه ای گرفت که یک ماه به طول بینجامد. اکثر شرکت کنندگان در اولین دوره مسابقات برخلاف امروز آماتورها و ماجراجویان بودند. مسابقه شامل ۶ مرحله و به طول ۴۰۰ کیلومتر برگزار شد. عنوان اصلی مسابقه «LE TOUR DE FRANCE CYCLIST» بود و در آن زمان بسیار مورد توجه واقع شد و همان طوری که هنری می خواست، خوانندگان نشریه او را دو برابر کرد.

توردوفرانس در زمان حال

امروز مسابقات دوچرخه سواری توردوفرانس شامل ۲۰ مرحله با طول نهایی سه هزار تا چهارهزارکیلومتر است. زمان مسابقه سه هفته طول می کشد که در این میان تنها دو روز به عنوان استراحت در نظر گرفته می شود. هر مرحله مسابقه در یک روز اجرا می شود. در پایان هر روز دوچرخه سواران از نظر زمان صرف شده برای طی کردن مسیر ارزیابی می شوند و با جمع زدن زمان های کسب شده در مراحل پشت سر گذاشته، در یک رده بندی عمومی جای می گیرند.

حتما بخوانید:   اجزای دوچرخه دانهیل

در سال های اخیر، مسابقه با یک تایم تریل کوتاه (یک تا ۱۵ کیلومتر) که prologue نامیده می شود، آغاز می شود. مراحل مسابقه به صورت شهر به شهر، روزانه به اجرا درمی آید تا آنکه زمان آخرین مرحله می رسد. از سال ۱۹۷۵ پایان تور در پاریس در champ Eشlyشees بوده است. شهرها برای میزبانی آغاز و پایان مراحل تور به رقابت با یکدیگر می پردازند، زیرا این امر سبب جذب گردشگر و در نتیجه کمک های اقتصادی می شود.

برنده نهایی در توردوفرانس کیست؟

برنده نهایی مسابقه توردوفرانس ،کسی است که کمترین زمان را در جمع بندی به دست آورد. به جز برنده نهایی، هر مرحله تور که به صورت مسابقه روزانه برگزار می شود، برندگان مخصوص به خود را در زمینه های مختلف دارد که در انتهای هر مرحله در مراسمی لباس های ویژه ای به آنها اهدا می شود که در روز بعد باید به تن کنند.

حتما بخوانید:   پیروزی آرنولد دمار در روز چهارم مسابقات تور دو فرانس ۲۰۱۷

پیراهن طلایی

پیراهن طلایی تور دوفرانس که در واقع «پیراهن زرد» نام دارد، مخصوص کسی است که کمترین زمان را در کل زمان های طی کرده در مراحل مختلف به دست آورده است.

پیراهن سبز

پیراهن سبز نخستین بار در رقابت های سال ۱۹۳۵ تور دوفرانس معرفی شد و از آن پس دومین پیراهن مهم تور بعد از پیراهن طلایی به شمار می رود. این پیراهن مخصوص رکابزنان سرعتی است و به کسی اهدا می شود که از نظر سرعت در جاده ها و استقامت در کوهستان ثبات بیشتری داشته باشد.

پیراهن سفید

پیراهن «سلطان کوهستان» که سفیدرنگ با خال های قرمز است، از سال ۱۹۳۳ به سربالاروهای برتر اهدا می شود.
«پیراهن سفید» مسابقات به بهترین دوچرخه سوار جوان مسابقات اهدا می شود.

پیراهن قرمز

پیراهن قرمز نیز به آخرین دوچرخه سوار تور اهدا می شده است که در سال ۱۹۸۹ منسوخ شد.

لارنس آرمسترانگ مشهورترین دوچرخه سوار شرکت کننده در تور دوفرانس است که علت شهرت او فقط به علت برنده شدن در ۷ سال متوالی (از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵) نیست، بلکه به این دلیل که او اولین پیروزی را تنها سه سال بعد از تشخیص بیماری سرطان که به او گفته شده بود ۵۰درصد شانس زنده ماندن دارد، به دست آورد.

حتما بخوانید:   آغاز رقابت های دوچرخه سواری المپیک ریو

امروزه تور دوفرانس نه تنها از جذاب ترین و پربیننده ترین مسابقات دوچرخه سواری جهان بلکه یکی از جالب توجه ترین رویدادهای ورزشی جهان به شمار می رود که دلایل بسیاری را می توان برای آن شمرد. از جمله اینکه این رویداد ورزشی در زمانی طولانی نزدیک به یک ماه تقریباً تمام کشور فرانسه را تحت الشعاع قرار می دهد به طوری که تیتر صفحه اول بسیاری از روزنامه ها و نشریات در مورد اخبار این مسابقه و حواشی آن است.
مسابقه هر روز به طور زنده از شبکه های معتبر ورزشی پخش می شود و بهترین گزارشگران و مفسران به شرح این رویداد می پردازند. همچنین روزانه تعداد زیادی گردشگر در کنار جاده ها در انتظار عبور دوچرخه سواران می ایستند تا آنها را مورد تشویق قرار دهند. و در نهایت کیفیت عالی برگزاری مسابقه ای چنین عظیم و حضور ستارگان دوچرخه سواری توجه هر بیننده ای را جلب می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *