نحوه برگزاری مسابقات دوچرخه سواری سرعت

منظور از مسابقــات پیست ، رشته هایی از مسابقات دوچرخه سواری است که در اســتادیوم های مخصوص بــرگزار می شود .اندیشه ایجاد چنین استادیوم هایی از آنجایی بروز کرد که مردم می خواستند در مکانی بنشینند و به تماشای رقابت گروه های دوچرخه سواری بپــردازند.

استادیوم های مخصوص دوچرخه سواری را ولــودروم می نامند . پیســت ولودروم سطحی است که نسبت به سطح افق ۳۳ درجه شیـــب دارد و حداکثــر زاویه این شیــب ۴۵ درجه می باشد.
در پیست این رشته های اجرا می شوند :

  1. ۱۰۰۰متر سرعت انفرادی
  2. ۲۰۰۰متر سرعت انفرادی
  3. ۴۰۰۰ متر تعقیبــی انفرادی
  4. ۴۰۰۰ متر تعقیبی تیمی
  5. دور امتیازی ( پوینتــریس)
  6. کایرین (پشت موتور)
  7. حـــذ فــــی
  8. تاندم اسپرینــت
  9. مدســـین (امدادی)
  10. المپیک اسپرینـــت

طول پیست : ۲۰۰متری ، ۲۵۰متری و ۴۰۰متری بوده و برای مسابقــات رسمی بین المللی از ابعاد ۳۳/۳۳۳ سانتی متر استفاده می کنند.

جنس پیست : از سه نوع چوبی ، سیمانی و آسفالت مخصوص

عرض پیست : حداقل ۵متر وحداکثر ۹ متر و جهت مسابقات رسمی ۷ متر می باشد.

 دور امتیازی ( پوینتریس)

این مسابقه برای بزرگسالان ۴۰ کیلومتر و جوانان ۲۴ کیلومتر است .اگر این مسابقه در پیست دوچرخه سواری انجام شود برای بزرگسالان ۱۲۰دور و برای جوانان ۷۲ دور در پیست ۳۳/۳۳۳ سانتی متری است . در هر آخر خط به نفرات اول تا چهارم امتیازات ۵ ،۳ ،۲ و ۱ داده می شود .

حتما بخوانید:   جاده شب تاب برای دوچرخه سواری در هلند

در آخرین دور عبور از خط پایان امتیاز دوبل محاسبه می شود. از هر تیم دو نفر حق شرکت دارند. تعداد نفرات برای برگزاری این مسـابقه ۲۴ نفــر و در صورت ضرورت تا ۲۹ نفر هم قابل افزایش می باشد .

 مسابقه ۱۰۰۰ متر سرعت انفــرادی

در این مسابقه صرفاً یک نفر شـرکت خواهد کرد. دوچرخه سواران به صورت انفرادی از یک طرف پیســت استارت خواهند کرد .در پیســـت ۳۳/۳۳۳ سانتی متر ۳ دور کامل باید طی شود.

در صورت بروز نقص فنی و پـنچــــری مــورد تــأییــد داوران امـــکـان اسـتـارت مجــدد وجـــود دارد. ( بعد از ۱۵ دقیقه )

 رشته کایرین ( پشت موتور )

نوعی مسابقه سرعتی می باشد که بسیار جذاب است . ۶ یا ۸ دوچرخه سوار در این مسابقه پشت سر موتور حرکت می کنند. این مسابقه ۶ دور می باشد که ۴ دور آن پشت سر موتور و ۲ دور آخر بدون حضور موتور سوار است .

سرعت اولیه موتور ۲۵ کیلومتر و سرعت ثانــویه ۴۵ کیلومتر در ساعت است . در طول ۴ دور اول دوچرخه سواران حق سبقت گرفتن از موتور را ندارند. اگر تعداد نفرات بیش از ۸ نفر باشد قبل از مسابقه نهایی چندین مسابقه انجام خواهد شد . کایرین در مسابقه قهرمانی آسیــا و جهــانی برگزار می شود.

حتما بخوانید:   چگونه ارتفاع زین منجر به درد زانو می شود؟

دور حـــدفی

در این مسابقه پس از هر ۲ دور یک نفر از دور مسابقه حذف خواهد شد. تعداد دورها در این مسابقه از فرمول (n- 2) ( تعداد نفــرات ) تبعیــت می کند. به دلیل حذف سرعت این مسابقه در حد بالایی بوده و به ۶۰ کیلو متر در ساعت هم می رسد.

اگر نفر پیشتاز از پشت سر به گروه برسد و بدون رعایت فاصله با آنان باشد او حذف خواهد شد.

 اسپــرینت ۲۰۰۰متر

استارت ۲۰۰متر با استفاده از طپــانچه است . شکستــن زنجیر در حین مسابقه نقص فنی است و استارت مجدد دارد.دره بندی ۲۰۰متر به صورت زمان گیری انفرادی است .

در مرحله یک چهارم نهایی دوچرخه سواران دو به دو با هم مسابقه می دهند و انجام مسابقه نیز در دو نوبت است و هر بار یک نفر جلو قرار می گیرد و در صورت تساوی بار سوم نیـــز اجرا خواهد شد .

 ۴۰۰۰ متر تعقیـبـــی تیـــمی و انفرادی

این مسابقه به صورت انفرادی و یا تیــمی در دو طـرف پیســت به صورت هم زمان شروع می شود.ملاک موفقیت در این مسابقه کسب زمان کمتر است و ۸ نفر یا ۸ نیم برتر به مرحله نهایی می رسند .

حتما بخوانید:   سیزدهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری

در ماده انفرادی یا تیمی ، نفر یا تیمی که بتواند فاصله را ازمیان برداشته و از پشت به حریف برسد ، مسابقه را به پایان رسانده است . این مسابقه برای آماتورها و بزرگسالان ۴ کیلومتر و برای جوانان ۳ کیلو متر می باشد .

۴۰۰۰ متر شامل ۱۲ دور کامل در پیست قانونی می باشد (۳۳/۳۳۳ سانتی متر ).در مسابقه تعقیبی تیمــی ، زمان تا نفر سوم محاسبه خواهد شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *