چگونه در یک مسابقه 100 مایلی دوچرخه سواری کوهستان موفق شویم؟

تمام کردن یک مسابقه 100 مایلی (160 کیلومتر) دوچرخه سواری کوهستان، یکی از راه های چالش برانگیز برای بسیاری از دوچرخه سواران علاقه مند است ؛ که به طور فزاینده ای در حال گسترش است. رسیدن از خط شروع تا نقطه پایان، تنها نیمی از راه در مسابقه دوچرخه سواری استقامتی کوهستان است.

اجرای یک مسابقه دقیق ، نیاز به سرعت و استقامت بیشتری برای رسیدن به نتیجه دارد.  تمام تمرینات دوچرخه سواری در دنیا تنها برای رسیدن به خط پایان نیست، بلکه رعایت جزئیات مسابقه است که از اهمیت برخوردار است.

کلید موفقیت یک دوچرخه سوار حرفه ای دنبال کردن جزئیات یک برنامه خوب برای مسیر مسابقه اش است. در ادامه با هم به بررسی نکاتی را که در این نوع از مسابقات دوچرخه سواری کوهستان می تواند کمک کند، می پردازیم.

 کارهای ابتدایی در دوچرخه سواری 100 مایلی (160 کیلومتری)

اول از همه باید مراقب جزئیاتی مثل زمان مسابقه و مکان آن باشید. نگاهی به وضعیت آب و هوایی بیاندازید.در نظر داشته باشید که ممکن است برای بیش از 12 ساعت در انواع مسیر ها در ارتفاعات پدال بزنید.

با توجه به پیش بینی های هواشناسی ، لباس مناسب بپوشید. به زمان طلوع و غروب خورشید توجه کنید تا در صورت لزوم از چراغ قوه استفاده کنید.

سخت ترین قسمت مسابقه دوچرخه سواری کوهستان در تاریکی است. تا جایی که می توانید از کارکنان مسابقه و کسانی که در دوره های قبل مسابقه می داده اند، اطلاعات جمع آوری کنید.

در مسابقات معمولا بخشی است که یک هفته قبل از مسابقات انجام می شود و برای انتخاب تایر مناسب و دوچرخه انجام می شود. پیشنهاد می کنیم که از تک سرعتی بودن در اولین مسابقه خود، خودداری کنید و حتما از سیستم کمک فنر  کامل استفاده کنید.

حتما بخوانید:   دوچرخه سواری زمستانی؛تجهیزات دوچرخه سواری زمستانی

گام برداشتن

با نوک پا گام برداشتن در ابتدای مسابقه یک استرتژی برای رسیدن به نقطه پایان است. هدف ما این است که بعد از پایان مسابقه احساس خستگی مفرط نداشته باشید.crosscycle mtb bike pro

در ابتدای مسابقه سرعت شما در چند مایل اول باید کم باشد و به تدریج با رسیدن به نقطه پایان ، آن را افزایش دهید.

 1. سرعت خود را در حد  یک تمرین هوازی نگه دارید.
 2. دوچرخه سواری در مسیر های سراشیبی به مانند ورزش هوازی است.
 3. سایر دوچرخه سواران را نادیده بگیرید و تمرکزتان فقط بر روی خودتان باشد.
 4. در نیمه اول مسابقه، آهنگ سرعت خود را مدیریت کنید تا بتوانید ماهیچه ها و عضلات خود را سرحال نگه دارید.
 5. از سرعت گرفتن ناگهانی جلوگیری کنید.

سوخت رسانی

در قسمت اول مسابقه شما باید سوخت بدن خود را تامین کنید و معده شما باید کار کند. دریافت غذای صحیح در مسابقه، مهم ترین بخش مسابقه دوچرخه سواری کوهستان است. یک برنامه سوخت گیری 5 قسمت دارد:

 1. آهسته رفتن : به نظر شما آهسته پدال زدن در یک مسابقه دوچرخه سواری ، به عنوان بخشی از سوخت گیری بدن ،کار عجیبی است؟
  نه ؛ اینطور نیست. آهسته پدال زدن در ابتدای یک مسابقه دوچرخه سواری 100 مایلی، سریع ترین راه برای افزیش سوخت و ساز بدن و فعالیت معده شماست.
 2. زمانبندی : معده شما بسیار حساس است و خوردن هر غذایی با حجم بالا به سرعت موجب ایجاد استرس خواهد شد.  اگر چنین مشکی داشتید می توانید آن را با آهسته پدال زدن جبران کنید. هرچه وعده های غذایی شما در زمان دوچرخه سواری کمتر باشد، راحت تر آن را هضم می کنید. و اینگونه انرژی شما همیشه در یک سطح می ماند.
 3. مصرف کالری: افراد متفاوت ، مخصوصا ورزشکاران مقدار کالری مصرفی متفاوتی دارند. اما یک حساب سر انگشتی می گوید که 0/5 گرم کربوهیدرات به ازای هر پوند (453/56 گرم) در ساعت است.
  برای مثال، یک دوچرخه سوار 150 پوندی باید 75 گرم کالری در ساعت مصرف کند.
 4. تعادل در مصرف کربوهیدرات: در حالت ایده آل، کربوهیدرات جایگزین سوخت مصرفی شما می شود؛ نه بیشتر و نه کمتر. در روزهای گرم هم شما کربوهیدرات بیشتری مصرف می کنید. کمبود کربوهیدرات موجب تخلیه معده و کاهش عملکرد دوچرخه سوار در طول مسابقه می شود.

  در دوره تمرینات، وزن خود را قبل و بعد از دوچرخه سواری اندازه بگیرید. برای هر پوند(453/56 گرم) باید مقدار 16 اونس (400میلی لیتر) مایعات بنوشید. هیدرات بیش از حد هم در بدن ایده آل نیست و مشکلات خاص خود را دارد. اگر شما هنگام دوچرخه سواری وزن بیشتری بدست می آورید ، باید برای زمان بعدی مایعات کمتری بنوشید.

 5. تعادل در مصرف الکترولیت : در زمان ورزش کردن الکترولیت بدن شما که عمدتا از سدیم ها هستند در زمان تعریق از دست می روند؛ که البته بین ورزشکاران و بسته به شرایط محیطی مختلف ، متفاوت است. به هر حال در هر شرایطی بین 500 تا 2000 میلی گرم سدیم در هر ساعت ممکن است نیاز باشد.

همیشه به خاطر داشته باشید که 100 مایل (160 کیلومتر) دوچرخه سواری، مسافت زیادی  است و یک زمان طولانی است که منجر به شادابی و تمرکز شما می شود. داشتن هدف و موظف دانستن خود به انجام اصول دوچرخه سواری ، کلید موفقیت شماست.

در بهبود عملکرد خود ، مدیتیشن و تاثیر آن  بر دوچرخه سواری را فراموش نکنید.وقتی هدفتان را فراموش نکنید ، یک چشم انداز صحیح و مثبت نسبت به آنچه می خواهید، خواهید داشت؛ مخصوصا زمانی که دوچرخه سواران دیگر از شما جلوتر هستند و یا از برنامه خود در مسابقه عقب می مانید.

بر روی جایزه نهایی تمرکز کنید و به وقایع دیگر اجازه ندهید که شما را از مسیر دور کند. با این حال حوادث و تصادفات ممکن است در مسیر مسابقات رخ دهند. از پنچری لاستیک دوچرخه تا گرفتگی عضلات پا می تواند در اجرای برنامه شما اختلال ایجاد کند. در چنین زمانی باید بلافاصله تمرکز خود را بدست آورید و ببینیند کجای کار اشتباه است؛ و فورا از نقشه و طرح دیگری که برای ادامه مسیر دارید، استفاده کنید.

مراقبت های مکانیکی

 1. با یک دوچرخه سالم که در شرایط عالی به سر می برد،مسابقه دهید.
 2. سعی کنید تصادف نکنید؛چون تصادف زمینه شکستن قطعات غیرقابل تعمیر دوچرخه را در زمان مسابقه مهیا می کند.
 3. روغن کاری زنجیر چرخ خود را 3 تا 4 بار در طول مسابقه انجام دهید .
 4. در طول مسیر از طرف گودال ها و دست انداز ها پدال بزنید نه از وسط آنها؛ چون برای توپی چرخ اصلا مناسب نیست.
 5. در قسمت هایی از مسیر که از نظر تکنیکی از دوچرخه مطمئن نیستید، پیاده با دوچرخه بروید. این کار به پاهای شما اجازه می دهد که آهنگ حرکت خود را در نیمه دوم مسابقه حفظ کنید و احساس خستگی نکنید.

با رعایت این نکات و آموزه های مربی خود مطمئنا جایزه در دستان شما خواهد بود.

در اینستاگرام با ما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *