چگونه دنده دوچرخه کوهستان را عوض کنیم؟

قبل از احساس گرسنگی غذا بخورید و قبل از احساس تشنگی آب بنوشید

این ها از جملات و پیشنهاداتی هستند که اکثر دوچرخه سواران آنها را شنیده اند و اگر هم از کسانی هستید که زیاد دوچرخه سواری می کنید، حتما ارزش و اهمیت این جملات را کاملا درک می کنید.

اینکه صبر کنید تا بدنتان از کربوهیدرات و مایعات کاملا خالی شود به بدنتان آسیب رسانده اید.

اما یک مثلث ساده و حقیقی وجود دارد که تا قبل از اینکه وارد دنیای دوچرخه شوید باید بدانید. همانند دو قانون بالا نکته ای ساده وجود دارد و آن این است که فرقی ندارد که در مسابقات دوچرخه سواری شرکت می کنید یا به صورت تفریحی دوچرخه می رانید، آموزش می بینید و یا در تور های دوچرخه سواری شرکت می کنید، در سطح صاف پدال می زنید و یا در خاک و گل؛ آنچه به عنوان قانون سوم اهمیت دارد این است که در زمان دوچرخه سواری خود بتوانید دوچرخه خود را در بهترین وضعیت نگه دارید.

حتما بخوانید:   ویژگی دوچرخه های مخصوص مسابقات

مکانیسم دوچرخه خود را بشناسید

نگاهی دقیق تر و نزدیک تر به فرآیند و عملکرد زنجیر چرخ، چرخ دنده ها و محور چرخ ها داشته باشید. هرگونه گل خشک شده و روغن اضافی را که مانع دیدن شما  به سطح فلزی می شود را از چرخ دنده ها و زنجیر چرخ پاک کنید.

نگاهی بهتر به نحوه حرکت زنجیر و چرخ دنده ها داشته باشید و به این فکر کنید در زمانی که انگشت خود را برای تغییر دنده ها فشار می دهید چه اتفاقی برای دوچرخه می افتد و چه فرآیندی دارد.

اینکه بخواهید به کودکان آموزش دوچرخه سواری بدهید بسیار آسان تر از این است که به کسی نحوه تغییر دنده و کار چرخ دنده را توضیح داد.

چگونه و چه زمان دنده دوچرخه را در دوچرخه کوهستان تغییر دهیم؟

وقتی صحبت از زمان تغییر دنده می شود باید گفت‌”دقیقا قبل از آنکه مجبور به تغییر آن هستید

حتما بخوانید:   یک دوچرخه سواری توریستی طلایی

این باید و اجبار زمانی است که دیگر نمی توانید با دنده فعلی به مسیر خود ادامه دهید. چون یا چرخ دنده به سختی بر روی چرخ دنده جای می گیرد و یا اینکه هنگام پدال زدن به سرعت پدال می خورد و چرخ دنده ها در وضعیت مناسب نیست.

مطالعه بیشتر: چگونه شانژمان دوچرخه خود را تمیز کنیم؟

یاد بگیرید که برای پدال زدن بر روی هر سطح و مسیری به چه میزان از سختی و یا نرمی چرخ دنده ها هنگام پدال زدن نیاز دارید. هردو لحظه بسیار مهم هستند. مثلا برای پدال زدن در یک مسیر شنی چرخ دنده ها نیاز به سنگینی و دنده پایین تر دارند تا بتوانند حرکت کنند.

مطالب بیشتر : چگونه مانند حرفه ای ها دنده دوچرخه را عوض کنیم؟

پدال زدن نرم

اگر نتوانستید چرخ دنده صحیح را پیدا کنید از روش پدال زدن نرم استفاده کنید.همه ما از این روش در دوچرخه سواری تفریحی از این روش استفاده کرده ایم . روش کار اینگونه است که  پدال را بالا می آورید و هنگام پایین آوردن نگه می دارید. بعد از توقف و حرکت دوباره چرخ دنده ها برای تغییر دنده نرم تر می شوند و جا به جایی چرخ دنده ها راحت تر می شود.

حتما بخوانید:   مهارت های اولیه در دوچرخه سواری (۱)

چند نکته دیگر

  1. از تنظیمات شانژمان عقب و جلو غافل نشوید به صداهای مختلف چرخ دنده ها توجه کنید و علت هریک را بشناسید.
  2. هر صدایی که از چرخ دنده ها می آید علتی دارد و راه حل مخصوص به خود را می خواهد.
  3. چرخ دنده ها را تمیز و روغن کاری شده نگه دارید.
  4. زنجیر چرخ را روغن کاری شده و تمیز نکه دارید.
  5. زنجیر چرخ ها را با چرخ دنده ها ترکیب نکنید. این کار باعث می شود زنجیر ها بر روی دنده های اشتباه برود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *