چگونه دنده های دوچرخه را عوض کنیم؟

دانستن اینکه چگونه و کی دنده های دوچرخه را عوض کنیم چیزی نیست که بلافاصله برای خیلی از مردم مشهود باشد. به نظر کار آسانی می آید اما در آخر میبینیم که پیچیده تر از آنی است که تصور میکردیم و خیلی از کسانیکه به تازگی دوچرخه ی دنده ای خریده اند در اوایل برای استفاده از دنده هایش گیج میشوند و دنده را کمتر یا بیشتر از آنچه میخواهند تغییر میدهند.

در اصل تغییر دنده ها یعنی رفتن از یک دنده به دنده ی دیگر کار مشکلی نیست.تنها نکته این است که چه زمانی احساس میکنید باید دنده را عوض کنید و خبر خوب این است که 80% این روال با تمرین و 20% آن مربوط به درک سیستم دنده ای است.بعد از مدتی شما هم مانند یک دوچرخه سوار حرفه ای دنده ها را عوض میکنید بدون آنکه به آن فکر کنید.

چرا دوچرخه ها دنده دارند؟

در واقع دوچرخه ها،دنده دارند برای اینکه بدون توجه به اینکه شما سربالایی میروید یا سرپایینی،با همان نیروی قبلی بتوانید پدال بزنید و تعادلتان بهم نخورد.سرعت شما ممکن است تغییر کند،اما داشتن دنده به این معناست که میتوانید از سر بالایی بالا بروید بدون آنکه خودتان را خیلی خسته کنید و یا خیلی تند در سرپایینی پدال بزنید در حالیکه پدال زدنتان هنوز دوچرخه را به جلو می راند و تنها یک چرخش بیهوده نخواهد بود.

اگر تا به حال هر چه دوچرخه سواری کرده اید بر روی سطحی صاف و با سرعتی ثابت بوده است،شما اصلا نیازی به دنده ندارید. crosscycle gear ولی همانطور که میدانید زمین صاف نیست و پر از ناهمواری و تپه است که ما در هنگام دوچرخه سواری از آنها بالا و پایین میرویم. داشتن دنده در این مواقع باعث میشود که به راحتی و بدون مانعی به پدال زدنتان ادامه بدهید.

حتما بخوانید:   چه عضلاتی در دوچرخه سواری درگیر می شوند؟

سبک و سنگین کردن راحت ترین راه پدال زدن در سر بالایی به این معناست که سرعتتان کمتر میشود و در سرپایینی خیلی سریعتر میتوانید بروید و دوچرخه تان در دنده ای است که بسیار سنگین تر از آنی است که بتوانید بطور معمول با آن شروع به حرکت کنید و یا حتی بر روی سطح صاف برانید.در هر دو حالت نیرویی که بر روی پدال ها وارد میاوریم بنظر یکسان می آیند.به این دلیل که دنده ها تنظیماتی را به وجود میاورند که به شما این امکان را می دهد که راحت تر از سر بالایی بالا بروید و یا تندتر از آنچه با یک دنده میتوانستید برانید،حرکت کنید.

برای اطلاع بیشتر از نحوه چگونگی انتخاب لاستیک مناسب ، لاستیک دوچرخه ؛ چگونه لاستیک دوچرخه خود را انتخاب کنیم؟ را مطالعه کنید.

عوض کردن دنده ها

بیشتر دوچرخه های دنده ای بین 5 تا 9 دنده ی عقب دارند. ما در ابتدا در مورد دنده های عقب صحبت میکنیم چون از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و بیشتر دنده هایی که شما عوض میکنید مربوط به این دنده ها میباشند. دنده عوض کن مربوط به دنده های عقب،معمولا در سمت راست فرمان دوچرخه قرار دارند.دنده عوض کن سمت چپ،زنجیر حلقه های جلو را عوض میکند.

این  دنده ها برای تغییرات عمده هستند و به اندازه ی دنده های عقب تغییر نمی کنند.در عقب بزرگترین دنده  همانی است که به چرخ شما نزدیکتر است. کوچکترین هم بیرونی ترین است و به شما این امکان را به شما میدهد که سریعتر بروید ولی پدال زدن با آن آسان نخواهد بود مگر اینکه در حال حرکت باشید.آنچه که شما دنبالش هستید این است که بتوانید دنده را زمانیکه احساس کردید در پدال زدن مشکل دارید(خیلی سخت یا خیلی نرم شده است)،عوض کنید.

حتما بخوانید:   تفاوت چرخ های دوچرخه سایکلوکراس و دوچرخه جاده

تصور کنید: پدال زدن کم کم سخت میشود به دلیل افزایش کمی  شیب و شما به طور خودکار دنده را به یک دنده ی آسانتر تغییر میدهید تا در همان حالت و ریتم پدال زدن خودتان باقی بمانید.یا در یک سراشیبی قرار میگیرید و سرعتتان رو به افزایش میرود پس شما سریع،دنده را به دنده ای سنگین تغییر میدهید. وقتیکه دیدید این کار را بدون حتی فکر کردن به آن انجام میدهید،زمانی است که روال کار به دستتان آمده است.

دنده های جلویی چه کار میکنند؟

بیشتر دوچرخه های دنده ای دارای 2 یا 3 دنده ی بزرگ جلو هستند که در همان جایی که پدال ها هستند جای گرفته اند و به crosscycle change gearآنها زنجیر چرخ هم میگویند و شما هم استفاده ی زیادی از آنها نخواهید کرد.مخصوصا هنگامی که تازه شروع به پدال زدن می کنید. بیشتر دوچرخه سواران با تجربه یک حالت ثابت را انتخاب میکنند و 90% مواقع را با آن سر میکنند. این به دلیل این است است که تغییر دنده ها موجب تغییر عمده در حوزه ی دنده ها میشود .برای مثال کوچکترین زنجیر چرخ جلو به شما راحتترین پدال زدن را به شما میدهد.

حتما بخوانید:   مهارت های اولیه در دوچرخه سواری (۳)

پس اگر شما بیشتر وقتتان را از سر بالایی بالا میروید ، دنده اصلی را روی آن بگذارید و باز هم بیشتر دنده عوض کردنتان را با دنده های جلویی انجام دهید. اگر بیشتر در سراشیبی ها یا زمین های صاف سواری میکنید زنجیر چرخ بزرگتر برایتان بهتر است. باعث میشود بتوانید تند تر بروید.

و دوباره قضییه اساسی این است که یک دنده را انتخاب کنید و بیشتر وقت را با همان ادامه دهید و تنها دنده ی جلو را زمانی عوض کنید که دنده های عقب جوابگوی پدال زدن در سر بالایی یا سرازیری نیستند.

چند نکته ی دیگر:

زمانیکه شما در قواعد ابتدایی ماهر شدید،چند مورد دیگر هم هستند که به شما کمک میکنند با عوض کردن دنده ها حتی نرمتر از قبل حرکت کنید:

  1.  جلو انداختن دنده ها: عوض کردن دنده خیلی سخت است، وقتی که دارید سخت پدال میزنید. پس کم کردن دنده و رفتن به دنده ی سبکتر را عادت خود کنید مخصوصا وقتیکه در مسیرتان یک تپه قرار دارد.
  2. هنگامیکه حرکت نمی کنید دنده ها را عوض نکنید: دوچرخه های دنده ای طوری طراحی شده اند که زمانیکه در حال حرکت هستید دنده ها را عوض کنید. برای دوچرخه بد است وقتی که ایستاده اید دنده ها را عوض کنید.
  3. از متقاطع کردن زنجیر ها ممانعت کنید: دنده هایتان را در حالتی قرار ندهید که در کوچکترین حلقه ی جلو و کمترین دنده پشت باشد یا برعکس،در بیشترین دنده ی جلو و عقب باشد.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *