چگونه دوچرخه خود را تمیز کنیم؟

با آمدن فصل گرما و تعطیلات تابستانی ، تفریح دوچرخه سواری ، معمولی ترین و در عین حال لذت بخش ترین تفریحی است که همه ما آن را تجربه کرده ایم . همیشه با شروع تعطیلات تمیز کردن دوچرخه و استفاده دوباره از آن بعد از روزهای داغ امتحانات ، خود به تنهایی یکی از لذت بخش ترین کارهاست.

همانگونه که شما به نظافت و تمیزی خودرو شخصیتان به عنوان یک وسیله حمل و نقل اهمیت می دهید, به همان میزان تمیزی دوچرخه شما مهم است. اینکه آیا استفاده ی شما حمل و نقل درون شهری است و یا جنبه تفریح و ورزش دارد ، بسته به میزان استفاده ی شما از دوچرخه, زمان مناسب برای نظافت دوچرخه یتان متفاوت می شود.
کارشناسان ما در کراس چرخ به شما توصیه می کنند که به طور معمول و استاندارد, بعد از هر صد کیلومتر که طی می کنید, دوچرخه خود را تمیز کنید. تمیز کردن دوچرخه کار سختی نیست بعضی از افراد آن را میشویند و بعضی به روش ساده تر و بهتر این کار را انجام می دهند. ما به شما روش درست و بهتر تمیز کردن دوچرخه را آموزش می دهیم.

حتما بخوانید:   بررسی دوچرخه قبل از سوار شدن

تمییز کردن دوچرخه چه فایده ای دارد؟

به جزجنبه فردی که دربر دارد، جنبه تخصصی تمیز نگه داشتن دوچرخه این است که، نگهداری و تمیز کردن قسمت های مختلف دوچرخه تان به طول عمر و ماندگاری آن کمک می کند.

همچنین یکی از دلایل عوض نشدن دنده ها ممکن است بیش از حد کثیف بودن و روغنی بودن زنجیر باشد.روش تمیز کردن دوچرخه تا حدی بسته به مدل دوچرخه, آلیاژ به کار برده شده در آن و نوع کثیفی و خاک بر روی آن بستگی دارد. اما در اینجا دوروش کلی را برای تمیز کردن دوچرخه به شما آموزش می دهیم که برای همه قابل انجام باشد.

شستشوی خشک

  1. ابتدا دوچرخه ی خود را برعکس کنید و از قسمت صندلی و دسته ها روی زمین بخوابانید.
  2. با استفاده از یک حوله خیس و کفی شده با صابون قسمت گلی و کثیف دوچرخه را تمیز کنید.
  3.  سپس با یک پارچه تمیز دیگر دور زنجیر را نگه دارید و با حرکت دادن پدال چرخ می توانید باعث به حرکت در آمدن زنجیر شوید. در نتیجه زنجیر خودش را تمیز میکند.
  4. برای روغن کاری کردن زنجیر بعد از تمیز کردن آن, روغن را روی زنجیر ریخته نه روی دنده ها, سپس پدال ها را چرخانده تا روغن به همه جای آن برسد.
حتما بخوانید:   چگونه پنچری دوچرخه را تعمیر کنیم؟

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر روغن کاری بیش از حد انجام شود باعث کثیفی می شود. اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید شما می توانید با یک دستمال خشک روغن اضافی آن را بگیرید. ترجیحا از اسپری مخصوص دوچرخه و روغن مخصوص دوچرخه استفاده کنید.

شستشو با آب

این روش بسیار سریعتر است اما ما در کراس چرخ آن را پیشنهاد نمیکنیم چون اگر چه سریع تر انجام می شود ؛ اما اصولی نیست و ممکن است دوچرخه تان را بعدها دچار اختلال کند.

مراحل شستن دوچرخه به این شکل است که:

  1. ابتدا دوچرخه ی خود را به جایی تکیه دهید.
  2. با شلنگ آب با فشار ملایم , تمامی آلودگی های بر رویدوچرخه را بشویید.می توانید از اسپری کاربراتور استفاده کنید و بر روی چرخ دنده ها و زنجیر آن اسپری کنید با این کار چربی های آن را پاک می کنید.
  3. بر روی زنجیرها و قسمت های اطراف زنجیر دوچرخه تمرکز کنید و با آب و صابون آنها را تمیز کنید.
  4. از یک ابرآغشته به آب و صابون برای شستن بدنه دوچرخه استفاده کنید. اگر باز تمیز نشد این کار را دوباره انجام دهید.
  5. روی همه قسمت های دوچرخه را با فشار پایین آب بشویید.
  6. در آخر،با استفاده از دو دستمال خشک آن را خشک کنید. یکی برای خشک کردن بدنه دوچرخه و دیگری برای خشک کردن زنجیر و چرخ دنده ها که احتمال روغنی شدن را دارد.
حتما بخوانید:   صداهای مختلف در دوچرخه و راه حل آنها

به یاد داشته باشید کارشناسان کراس چرخ شستشو با آب را به شما پیشنهاد نمی کنند؛ اگر هم دوچرخه خود را می شویید، به این نکته توجه کنید که شستن آن با فشار بالای آب کار اشتباهی است. زیرا فشار بالای آب باعث می شود که شن و کثیفی ها را به سمت جاهایی از دوچرخه برسانید که بدون باز کردن قطعات آن, تمیز کردن آن ها غیر ممکن است.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *