چگونه سایز فریم دوچرخه کوهستان را انتخاب کنیم؟

یک دوچرخه کوهستان مطمئن ، می تواند امن تر و راحت تر و کارآمدتر از هر دوچرخه دیگری باشد. انتخاب اندازه صحیح سایز دوچرخه کوهستان مناسب با شرایط فیزیکی خود، چیزی است که با رعایت چند نکته کلیدی حتی در خانه هم می توانید انجام دهید.

مطالعه بیشتر : تفاوت میان دوچرخه های کوهستان

در دوچرخه های کوهستان از سیستم های دقیق اندازه گیری  استفاده می شود ، به طوری که شما می توانید با یک نوار اندازه گیری به اینچ درز داخلی شلوار،طول دست ها  و عرض لگن را برای نمودار اندازه گیری و مطابقت با سایز فریم مناسب خود بدست آورید.اگر اندازه های شما خارج از معیار های معمول دوچرخه های موجود در بازار باشد ،شما باید اندازه دوچرخه مناسب خود را سفارش دهید.

مرحله اول

استخوان شرمگاهی خود را پیدا کنید.این اندازه گیری شبیه اندازه درز داخلی شلوار است و از اندازه گیری های مهم برای انتخاب سایز فریم است.پای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید استخوان برآمدگی بین پای خود، دقیقا شت اندام تناسلی تا پاشنه پا را اندازه بگیرید. برای اندازه گیری بهتر کفش های مخصوص دوچرخه سواری خود را بپوشید. بیشتر دوچرخه های کوهستان بین ۱۳ تا ۲۲ اینچ هستند.

حتما بخوانید:   دوچرخه MERIDA Ride Disc 200

مرحله دوم

اندازه گرفته شده را با دوچرخه تطبیق دهید. اندازه فریم دوچرخه کوهستان می تواند بر اساس اینچ باشد یا به اندازه های عمومی مثل کوچک ،بزرگ و متوسط تقسیم شوند. تولید کنندگان دوچرخه نحوه سایز بندی خود را دارند و با اطلاع از نمودار سایز دوچرخه های هر برند و مطابقت با اندازه ای که گرفته اید می توانید دوچرخه مناسب خود را انتخاب کنید.

مالعه بیشتر : چگونه دوچرخه کوهستان مناسب انتخاب کنیم؟

مرحله سوم

ارتفاع فریم را اندازه بگیرید. سوار دوچرخه شوید روی میله بالایی بیاستید و پاهایتان اطراف  و کاملا صاف روی زمین باشد.(مانند تصویر) میله بالایی دوچرخه (toptube) باید ۲ اینچ از ناحیه شرمگاهی فاصله داشته باشد. کسانی که در زمین های ناهموار دوچرخه سواری می کنند ممکن است دوچرخه ای با فریم ارتفاع بیشتر انتخاب کنند.

مرحله چهارم

تفاوت بین اندازه ساقه و میله زین را با هم مطابقت دهید.اندازه فریم شما ممکن است کامل نباشد، اما ارتفاع صندلی و طول ساقه می تواند تفاوت ایجاد کند.برای بررسی ارتفاع زین دلخواه خود، سوار دوچرخه شوید، پدال را بچرخانید به شکلی که کاملا موازی زمین باشد. پای شما باید کمی خمیده باشد. طول ساقه با طول بازو و نیم تنه شما باید یکی باشد. باید ساقه ای را انتخاب کنید تا شما بیش از اندازه جلو و یا عقب نباشید و احساس راحتی کنید.

حتما بخوانید:   تفاوت چرخ های دوچرخه سایکلوکراس و دوچرخه جاده

یک دوچرخه با اندازه نامناسب می تواند منجر به کمردرد ، پا درد مخصوصا در ناحیه زانو شود.به همین دلیل ارتفاع صحیح زین و اندازه درست فریم در جلوگیری از آسیب دیدگی نقش بالایی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *