چگونه یک دوچرخه سوار حرفه ای باشیم

برروی دوچرخه خود احساس ناراحتی می کنید؟

بعد از دوچرخه سواری دچار درد در نواحی دست،پا ، زانو، کمر و گردن میشوید؟ بسیار واضح است که بدنتان دچار کوفتگی و گرفتگی می شود.

مطالعه بیشتر: دوچرخه سواری بهترین ورزش برای جسم و ذهن

میخواهیم با کمک هم راه حل های مربوط به مشکلات متداول در دوچرخه سواری را بررسی  کنیم تا بتوانیم حرفه ای شویم و از ناراحتی ها به دور باشیم.

شکل و سایز فریم

اولین مسئله راحتی فریم دوچرخه شماست. هندسه و شکل فریم دوچرخه حالت خاصی از نشستن را به دوچرخه سوار دیکته می کند. مثلا  بیشتر دوچرخه های تفریحی شما را تشویق می کنند که با حالت صاف و عمود بنشینید.

مطالعه بیشتر : چگونه سایز فریم دوچرخه کوهستان را انتخاب کنیم؟

دوچرخه های جاده طوری طراحی شده اند که یک حالت آیرودینامیکی به بدن شما می دهند. اگر شکل فریم و سایز آن با نوع استفاده ای که برای آن در نظر گرفته اید همخوانی ندارد ،با کمی تغییرات می توانید آن را مناسب با وضعیت خود کنید.

هیچ چیز بدتر از این نیست که دوچرخه ای را سوار شوید که بزرگتر یا کوچکتر از  اندازه مناسب شما باشد.

مطالعه بیشتر : انتخاب سایز مناسب دوچرخه

دوچرخه مناسب

اگربه شکل منظم و پیوسته دوچرخه سواری می کنید،ولی احساس ناراحتی و زحمت می کنید، دوچرخه مناسب می تواند یک سرمایه گذاری عالی  برای شما محسوب شود.

مطالعه بیشتر :  انتخاب سایز مناسب دوچرخه

چون اولا به راحتی و آسایش شما کمک می کند و در مرحله دوم قدرت و کارائی شما را افزایش می دهد. تعمیر کار شما با تنظیم فرمان و صندلی دوچرخه به بهتر شدن وضعیت مناسب شما ، افزایش دامنه حرکتتان ، توزیع وزنتان بر روی دوچرخه و نیز فرم وشکل بدن در زمان دوچرخه سواری کمک می کند.

مطالعه بیشتر : زین مناسب دوچرخه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

سبک و مدل  فرمان دوچرخه، وضعیت اهرم و فرم صندلی ، در صورت لزوم قابل اصلاح است.

حتما بخوانید:   نکاتی برای دوچرخه سواران تازه کار

کراس چرخ خدمات خود را در سطح حرفه ای  برای انتخاب یک دوچرخه مناسب ، توسط مراکز فروش خود ارائه می دهد.

نوع لاستیک و میزان فشار باد تایر

لاستیک دوچرخه نقش مهمی را در راحتی و امنیت دوچرخه سوار ایفا می کند. لاستیک های پهن راحتی بیشتری را نسبت به لاستیک های باریک برای دوچرخه سوار به همراه دارد. نظر به اینکه هردو وزن  دوچرخه سوار و دوچرخه را در سطح وسیع تری پشتیبانی می کند.

مطالعه بیشتر : گرفتن پنچری لاستیک دوچرخه 

یکی از تصورات غلط رایج این است که باد تایر ها را بنابر توصیه کارخانه سازنده تا  حد امکان باد می کنند تا سطح استحکاک آن را با زمین کاهش دهند. این کار توانایی و قابلیت لاستیک را برای جذب عیوب سطح جاده کاهش می دهد. در نتیجه موجب انتقال لرزش های شدید به دوچرخه سوار می شود .

فشار باد تایر خود را آزمایش کنید تا بین سطوح نرم و کند و تند و سخت به تعادل برسید. از بزرگترین عوامل موثر بر فشار باد لاستیکها، وزن دوچرخه سوار ، سطح زمین و شرایط آن، و سایز و حجم لاستیک ها می باشد.

اگر یک دوچرخه سوار تازه کار هستید و یا اینکه بعد از مدتها دوچرخه سواری را شروع می کنید؛ داشتن کمی  درد و کوفتگی  در بدن طبیعی است. چون بدن شما  با یک فشار جدید خود را سازگار می کند. به هر حال اگر تجربه دردهای مزمن و مداوم و یا بی حسی دارید، سعی کنید از صندلی های متفاوت دیگری استفاده کنید.

صندلی (زین) و لوله ی زین

صندلی و لوله زین در اندازه ها و شکل های متفاوت وجود دارد ؛ که می توانید برای پیدا کردن نوع مناسب آن ها را امتحان کنید. زین دوچرخه برای خانم ها و آقایان در انواع مدل ها با کارایی متفاوت طراحی شده است  و آن هم به علت تفاوت دوچرخه زنانه و مردانه است که هنگام خرید باید به آن توجه شود. به طور  کلی شکل صندلی از بالشتک آن مهم تر است.

 • صندلی پهن که برای وضعیتی طراحی شده است که فرد باید صاف و قائم بنشیند.1399653308361
 • صندلی باریک برای موقعیتی که دوچرخه سوار نیاز  به این دارد که  یک وضعیت آیرودینامیک داشته باشد ؛ رو به جلو بنشیند و کاملا روی دوچرخه خم شود.
حتما بخوانید:   اندازه صحیح زین دوچرخه

دوچرخه سوارانی که از صندلی های باریک استفاده می کنند ، باید از شلوارک های مخصوص دوچرخه سواری که از پد های مخصوص از جنس موی بز کوهی ساخته شده است، استفاده کنند تا از ساییده شدن پاها  با صندلی جلوگیری شود.

اگر هم ترجیح می دهید که از این شلوارک ها استفاده نکنید باید از ژل های مخصوص یا روکش مخصوص صندلی استفاده  کنید.

اگر هنگام دوچرخه سواری به شکل صاف و قائم روی صندلی می نشینید و پشت شما بر اثر ضربه های ناشی از دست انداز ها می لرزد؛ به نفع شماست که از لوله زین های فنری استفاده کنید.

لوله زین، میله ای است که فریم اصلی دوچرخه را به صندلی متصل می کند. در نوع فنری آن، یک نوع فنرهایی بر روی برجستگی میله گذاشته می شود تا میله زین حالت فنری و معلق پیدا کند.

مشکلات ناشی از فرمان دوچرخه

 • بی حسی دست ها: این مورد در فرمان های صاف رایج است و اغلب ناشی از فشار  به عصب های دست است. با عوض کردن نوارهای دور دسته به نوارهای ارگونومیک ،می توان از این عارضه جلوگیری کرد.
 • درد در ناحیه مچ دست: ناشی از وزن بالای بدن است که توسط دست ها تحمل می شود. یا اینکه به علت زاویه فرمان ویا وضعیت انحنای دسته ها در فرمان های منحنی شکل است. که پیشنهاد می شود با شرکت در یک جلسه  مربوط به اتصالات  حرفه ای دوچرخه نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.
 • اهرم کنترل: اگر برای رسیدن به دنده مورد نیاز یا اهرم ترمز غیر حرفه ای هستید؛تنظیمات موجود اغلب می تواند شما را برای کنترل بهتر و راحت تر کمک کند.
 • در فرمان منحنی، نوار دور فرمان می تواند راحتی  و گرفتن دسته ها را تحت تاثیر قرار دهد. نوارهای با کیفیت بالا که معمولا ضخیم  هستند به خوبی ارتعاشات جاده را جذب می کند. اما اگر احساس سوزش و بی حسی در  دست ها ادامه داشت می توانید میله را با نوار های ژله ای بپوشانید.
حتما بخوانید:   انواع مسابقات دوچرخه سواری جاده

شلوارک های دوچرخه سواری

این شلوارک ها از یک نوع پد مخصوص از جنس پشم مصنوعی بز کوهی ساخته شده است که در قسمت انشعاب پاها قرار میگیرد و باید بدون لباس زیر پوشیده شود.این شلوارک های مخصوص سایش زین را با بدن کم می کند و رطوبت را جذب کرده و محافظت می کند.

مطالعه بیشتر : دوچرخه سواری و لباس مورد نیاز برای دوچرخه سواران

دستکش

استفاده از دستکش های مخصوص اغلب توسط دوچرخه سواران نادیده گرفته میشود ؛اما در رسیدن به چند هدف می تواند به ما کمک کند:1399660068236

 1. جذب لرزش ها
 2. گرفتن بهتر فرمان دوچرخه
 3. حفاظت از دستها در برابر آفتاب تابستان و سرمای زمستان
 4. حفاظت از دست در برابر خراش های جزئی
  دستکش باید مناسب  و اندازه بوده و دقیقا اندازه دست باشد. وقتی فرمان را می گیریم دستکش به راحتی در دست باشد؛ نه اینکه احساس تنگی در پشت دست کنیم و یا اینکه بخواهد شل و آویزان باشد.

به خاطر داشته باشید حرفه ای بودن فقط با خرید دوچرخه معنا پیدا نمی کند بلکه یک دوچرخه سوار حرفه ای نیاز به تمرینات حرفه ای و یک تغذیه مناسب و حرفه ای  نیز احتیاج دارد. در صورتی که پاسخ سوالات خود را هنوز پیدا نکردید می توانید  با مشاوران کراس چرخ تماس بگیرید.

با ما در اینستاگرام همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *