گرفتن پنچری لاستیک های دوچرخه

شاید دوچرخه سوار بیشتر از هر چیزی با پنچری و لنگی چرخها روبه رو باشد . به همین دلیل ،همه دوچرخه سواران باید بتوانند این دو كار رابه سرعت و به بهترین شكل انجام دهند .

چگونه پنچری دوچرخه را بگیریم؟

هنگامی كه چرخی كم باد می شود ، اولین كاری كه باید انجام داد بررسی والف و سوزن یا كرمك است . در صورتی كه خرابی از این قطعات باشد با تعویض یا تنظیم آنها مشكل حل می شود و اگر قسمت ورود و خروج هوا سالم باشد ،چرخ پنچر است .

با چرخ پنچر چه کنیم؟

هنگامی كه یك چرخ پنچر میشود ،ابتدا باید لاستیك تویی را از داخل لاستیك رویی خارج كنید . در دوچرخه هایی كه چرخها ضامن دارند بهتر است ابتدا چرخ را از دوچرخه جدا كنید ،سپس باد توپی را كاملا خالی كنید و مهره نگهدارنده سوزن به والف و والف به حلقه راباز كنید ، تا تویی كاملا خارج شود . سپس با زدن تویی و قرار دادن آن در ظرف آب ،محل پنچری را روی تویی تشخیص دهید و آن را علامت بزنید (با ماژیك ،خودكار ،مداد یا سنگ ) .

حتما بخوانید:   بررسی دوچرخه قبل از سوار شدن

محل پنچری را خشك كنید و با سمباده نرم روی آن را پاك كنید . وصله متناسب با اندازه سوراخ ببرید . معمولا اگر سوراخ به شكل سوزنی باشد وصله كوچك مثلا ۵/۱ در ۵/۱ سانتیمتر كافی است ،ولی اگر سوراخ به شكل بریدگی باشد باید وصله را بزرگتر ببرید .

چسب مخصوص پنچری را روی محل پنچری بمالید ؛به طوری كه سطح آن روی لاستیك به اندازه وصله بریده شده باشد . سپس دو تا سه دقیقه صبر كنید تا چسب كمی خود را بگیرد . روكش وصله را جدا كنید و وصله را روی چسب قرار دهید ،داخل رویی را از اجسام برنده پاك كنید . دقت كنید كه در این عمل دستتان دچار بریدگی و آسیب نشود ؛چون اگر شیشه یا میخ داخل تویی مانده باشد هنگام تماس ممكن است دست شما آسیب ببیند .

مطالعه بیشتر : درآوردن لاستیک دوچرخه 

هنگام جا انداختن تویی و رویی دقت كنید لاستیك رویی درهمه جا بطور یكسان لاستیك تویی را در برگیرد . به این دلیل كه در لاستیك تویی ، اطراف والف یك محافظ دایره شكل وجود دارد ؛اگر قبل از جا انداختن رویی پیچهای والف را سفت كنید ،این محافظ دایره شكل باعث می شود كه رویی در اطراف والف داخل طوقه قرار نگیرد . بنابراین ابتدا تویی و رویی را جا بیاندازید ، با تلمبه چند بار باد بزنید ،سپس والف را به حلقه سفت كنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *